Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосування касового методу податкового обліку для операцій з першого постачання житла, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що його основною діяльністю є будівництво з подальшою реалізацією майнових прав житлових та нежитлових об’єктів нерухомості. На операції з продажу майнових прав за вказані об’єкти нерухомості Товариство нараховує ПДВ за правилом «першої події» за ставкою 20 відсотків.
Законом України від 20 вересня 2022 року № 2600-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з об’єктами нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» (далі – Закон № 2600)з 10.10.2022 запроваджено касовий метод визначення податкових зобов’язань та податкового кредиту для операцій з першого постачання житла.
Товариство має недобудовані багатоквартирні будинки, щодо яких дозвіл на будівництво отримано після вступу в дію Закону № 2600. На суму отриманої оплати за квартири Товариство нараховує ПДВ за ставкою 20 відсотків.
Інформуючи про зазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, який метод податкового обліку застосовується до вказаних вище операцій: касовий метод чи правило «першої події»?
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ(пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділами 2, 10 розділу XX ПКУ.
Під поняттям «касовий метод» для цілей оподаткування податком на додану вартість згідно з розділом V ПКУрозуміється метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг, на електронний гаманець у емітента електронних грошей та/або на рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг, з електронних гаманців у емітента електронних грошей та/або з рахунків в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункт 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Відповідно до підпункту 14.1.129 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ об'єкти житлової нерухомості – будівлі, зареєстровані згідно із законодавством як об'єкти житлової нерухомості, дачні та садові будинки.
При цьому будівлі, зареєстровані згідно із законодавством як об'єкти житлової нерухомості, а також їх складові частини, які є самостійними об'єктами нерухомого майна, зокрема, включають: квартира – це ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання (абзац «в» підпункту 14.1.129.1 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Особливості оподаткування операцій з об’єктами нерухомого майна встановлені Законом № 2600.
Особливості цивільного обороту об'єктів незавершеного будівництва і майбутніх об'єктів нерухомості визначені Законом України від 15 серпня 2022 року № 2518-IX «Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» (далі – Закон № 2518).
Норми Закону № 2600 та Закону № 2518 набрали чинності 10 жовтня 2022 року.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Законом № 2600 доповнено пункт 187.1 статті 187 розділу VПКУ абзацом п’ятим, відповідно до якого за операціями з першого постачання житла (об’єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта житлової нерухомості застосовується касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 ст.14 ПКУ.
Отже, за операціями з першого постачання житла (об'єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта житлової нерухомості, щодо яких дозвіл на виконання будівельних робіт отримано після 10 жовтня 2022 року, застосовується виключно касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ.
При цьому, податкові зобов'язання з ПДВ за такими операціями визначаються на дату перерахування покупцем на рахунокпостачальника в банку / небанківському надавачу платіжних послуг, внесення в касу постачальника грошових коштів як оплату вартості таких об'єктів та/або на дату отримання постачальником від покупця інших видів компенсацій вартості поставлених об'єктів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |