Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення…. щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що за заповітом спадкодавця, який не є членом сім’ї першого та другого ступенів споріднення, відкрито спадкову справу на спадкування нерухомого майна.
При цьому спадкоємець є особою з інвалідністю третьої групи і має пільги, встановлені для ветеранів війни-інвалідів, що підтверджується посвідченням.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Чи має платник податків пільги при оподаткуванні доходу, отриманого у спадщину майна від сторонньої особи та чи повинен сплачувати податок на доходи фізичних осіб за отримане у спадщину майно?
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, визначено ст. 174 ПКУ, якою встановлено декілька ставок для оподаткування доходів платника податку, одержаних у вигляді спадщини, зокрема залежно від ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем та їх резидентського статусу.
Оскільки платником у зверненні не зазначено резидентський статус спадкодавця, тому відповідь надається з урахуванням загальних вимог законодавства.
Об'єкти спадщини платника податку з метою оподаткування визначено
п.174.1 ст. 174 ПКУ, до яких відносяться, зокрема, об'єкти нерухомого майна.
За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються, зокрема, вартість власності, зазначеної в п.п.«а», «б», «ґ» п. 174.1 ст. 174 ПКУ, що успадковується особою, яка є особою з інвалідністю I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та вартість власності, зазначеної в п.п.«а», «б» п. 174.1ст. 174 ПКУ, що успадковуються дитиною з інвалідністю (п.п. «б»п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ).
Разом з тим відповідно до п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 ПКУ вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковуються за ставкою 5 відс., встановленою п. 167.2 ст. 167 ПКУ.
Крім того, за ставкою 18 відс., визначеною у п. 167.1 ст. 167 ПКУ, оподатковуються будь-які об’єкти спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця – нерезидента, та для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем – нерезидентом від спадкодавця – резидента (п.п. 174.2.3 п. 174.2 cт. 174 ПКУ).
Враховуючи зазначене, дохід у вигляді вартість об’єкта спадщини (нерухомого майна), що успадковується спадкоємцем – резидентом, який не є членом сім’ї спадкодавця – резидента першого або другого ступенів споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків.
Разом з тим дохід у вигляді вартості успадкованого майна, отриманий фізичною особою – резидентом/нерезидентом (спадкоємцем) від фізичної особи – нерезидента (спадкодавця), або фізичною особою – нерезидентом (спадкоємцем) від фізичної особи – резидента (спадкодавця), незалежно від ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків.
При цьому положеннями ст. 174 ПКУ не встановлено звільнення від сплати податку на доходи фізичних осіб у разі отримання доходу у вигляді вартості успадкованого майна для жодної категорії платників незалежно від соціального статусу, майнового стану тощо.
Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року№ 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |