X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.03.2024 р. № 1253/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду зверненняАТ «» (далі – АТ) щодовиплати дивідендів за результатами діяльності за 2021, 2022 роки у разі наявності від’ємного  значення власного капіталу, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс)в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, на річних дистанційних загальних зборах акціонерів АТ прийнято рішення про розподілення прибутку наступним чином:

прибуток, отриманий АТ у 2021 році розподілити:

50 відсотків суми чистого прибутку відрахувати на виплату дивідендів; 50 відсотків суми чистого прибутку залишити нерозподіленою.

Визначити, що виплата дивідендів за результатами діяльності у 2021 році здійснюватиметься через депозитарну систему України у встановленому чинним законодавством України порядку.

Прибуток, отриманий АТ у 2022 році розподілити:

50 відсотків суми чистого прибутку відрахувати на виплату дивідендів; 50 відсотків суми чистого прибутку залишити нерозподіленою.

Визначити, що виплата дивідендів за результатами діяльності у 2022 році здійснюватиметься через депозитарну систему України у встановленому чинним законодавством України порядку.

АТ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. чи має право АТ виплачувати дивіденди за 2021, 2022 роки при умові від’ємного значення власного капіталу за вказані роки?
  2. чи не порушить норми п. 1.2 ст. 31 Закону України від 17 вересня 2008 року № 514-VI «Про акціонерні товариства» (Закон втратив чинністьзгідно із Законом України  від 27 липня 2022 року № 2465-IX «Про акціонерні товариства», який набрав чинності з 01.01.2023) виплативши дивіденди за результатами діяльності 2021, 2022 років?

Щодо питань 1,2

Відповідно до п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу до функцій контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій, інформаційно-довідкових послуг з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Отже, питання порядку виплати дивідендів за результатами господарської діяльності АТ за 2021,2022 роки не належить до компетенції ДПС.

Порядок створення, діяльності, припинення та виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів визначає Закон України від 27 липня 2022 року № 2465-IX «Про акціонерні товариства» (далі – Закон № 2465-IX) .

Статтею  34 Закону № 2465-IX встановлений порядок виплати дивідендів.

Відповідно до частини першої та третьої ст. 34 Закону № 2465-IX  дивіденд – це частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. За акціями одного типу та класу нараховується однаковий розмір дивідендів.

Виплата дивідендів за простими акціями здійснюється з чистого прибутку за звітний рік та/або нерозподіленого прибутку, та/або резервного капіталу на підставі рішення загальних зборів протягом шести місяців з дня прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів.

Виплата дивідендів за привілейованими акціями здійснюється з чистого прибутку за звітний рік та/або нерозподіленого прибутку, та/або резервного капіталу, сформованого для виплати дивідендів за привілейованими акціями, відповідно до статуту акціонерного товариства протягом шести місяців після закінчення звітного року.

Статтею 35 Закону № 2465-IX встановлені обмеження на виплату дивідендів: акціонерне товариство не має права приймати рішення про виплату дивідендів та здійснювати виплату дивідендів за простими акціями, якщо:

1) звіт про результати емісії акцій не зареєстровано у встановленому законодавством порядку;

2) власний капітал товариства є меншим або у результаті такої виплати стане меншим за суму розмірів його статутного капіталу, резервного капіталу та розміру перевищення ліквідаційної вартості привілейованих акцій над їх номінальною вартістю;

3) майна товариства недостатньо для задоволення вимог кредиторів за зобов'язаннями, строк виконання яких настав, або за результатами прийняття такого рішення стане недостатньо для задоволення таких вимог.

Для цілей оподаткування до дивідендів відповідно до п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу прирівнюється платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також:

платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини).

Порядок сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів передбачений п.57.11 ст. 57 Кодексу.

Відповідно до п.п. 57.11.1 п. 57.11 ст. 57 Кодексу у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними статтею 137 цього Кодексу.

Згідно з п.п. 57.11.2п. 57.11 ст. 57 Кодексу крім випадків, передбачених п.п. 57.11.3 п. 57.11 ст. 57 Кодексу, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.

Це положення поширюється також на державні некорпоратизовані, казенні або комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів у розмірі, встановленому органом виконавчої влади, до сфери управління якого належать такі підприємства, відповідно до державного або місцевого бюджету.

При цьому якщо платіж особою називається дивідендом, такий платіж оподатковується під час виплати згідно з нормами, визначеними згідно з положеннями цього пункту, незалежно від того, чи є особа платником податку.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).