Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ) щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні зазначив, щоє платником єдиного податку четвертої групи, в складі якого є фізичні особи (нерезиденти), які планують рішенням загальних зборів спрямувати на збільшення статутного капіталу Товариства частку накопиченого нерозподільного прибуткувідповідно до ст. 17 Закону України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275)без внесення додаткових вкладів, без зміни складу учасників Товариства та співвідношення розмірів їхніх часток у статутному капіталі Товариства.
При цьому не планується приймати рішення про розподіл цього нерозподільного прибутку на виплату дивідендів та відповідно не здійснюється реінвестиція дивідендів до статутного капіталу Товариства.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
У разі, якщо загальні збори учасників Товариства приймуть рішення про збільшення статутного капіталу Товариства за рахунокнерозподільного прибутку без нарахування дивідендів (відповідно до ст. 17 Закону № 2275):
1. Чи призведе це до виникнення доходу у учасників Товариства фізичних осіб-нерезидентів внаслідок пропорційного збільшення сукупної номінальної вартості їх часток у статутному капіталі?
2. Чи матимуть такі учасники товариства податкові зобов’язання з податку на доходи нерезидента внаслідок збільшення сукупної номінальної вартості належних їм часток у статутному капіталі товариства з огляду на регулювання абз. 2-3 п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу враховуючи, що Товариство є платником єдиного податку 4 групи?
Щодо першого питання
Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов'язки їх учасників визначає Закон №2275.
Відповідно до ст. 17 Закону № 2275 учасники товариства можуть збільшити статутний капітал товариства без додаткових вкладів за рахунок нерозподіленого прибутку товариства.
У разі збільшення статутного капіталу за рахунок нерозподіленого прибутку товариства без залучення додаткових вкладів склад учасників товариства та співвідношення розмірів їхніх часток у статутному капіталі не змінюються.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України(далі – Кодекс), ст. 14 якого визначені поняття, які застосовуються для регулювання відносин оподаткування.
Згідно з п.п. 14.1.81 п. 14.1 ст. 14 Кодексу господарські операції, які передбачають придбання основних засобів, нематеріальних активів, корпоративних прав та/або цінних паперів в обмін на кошти або майно є інвестиціями.
Одним з видів інвестицій є реінвестиції – господарські операції, що передбачають здійснення капітальних або фінансових інвестицій за рахунок прибутку, отриманого від інвестиційних операцій (п.п. «в» п.п. 14.1.81 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку є дивідендом (п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Враховуючи визначення вказаних термінів, господарська операція, яка передбачає збільшення статутного капіталу за рахунок отриманого від інвестиційних операцій прибутку, який мав бути розподілений між власниками корпоративних прав, є реінвестицією дивідендів.
Відповідно до п.п. 162.1.2 п. 162.1 ст. 162 Кодексу, платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа – нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.2.1 п. 163.2 ст. 163 якого об’єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні.
Доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами цьогорозділу для нерезидентів) (п.п. 170.10.1 п. 170.10 ст. 170 Кодексу).
Статтею 165 Кодексу визначено перелік доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою – резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахуванняжодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників)у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів (п.п.165.1.18 п.165.1 ст.165 Кодексу).
Також звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пунктах 3 і 4 п. 170.13¹ ст. 170Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу IV Кодексу (п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Враховуючи зазначене, у разі якщо юридичною особою – емітентом корпоративних прав приймається рішення щодо збільшення статутного капіталу за рахунок нерозподіленого прибутку, то нараховані дивіденди на користь власників таких корпоративних прав за рахунок нерозподіленого прибутку та реінвестовані до статутного капіталу цього емітента не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, тобто не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за умови дотримання вимог, визначених п.п.165.1.18 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, та звільняються від оподаткування військовим збором.
Щодо другого питання
Особливості оподаткування доходів нерезидентів визначені у п. 141.4 ст.141 Кодексу.
Відповідно до підпунктів 133.2.1-133.2.2 п. 133.2 ст. 133 Кодексу платниками податку на прибуток підприємств– нерезидентами є: юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України;нерезиденти, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво та/або отримують доходи із джерелом походження з України, та інші нерезиденти, на яких покладено обов'язок сплачувати податок у порядку, встановленому цим розділом.
Доходи нерезидентів – фізичних осіб не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |