X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.03.2024 р. № 1324/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (     ) щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

З 01.01.2022 року діє оновлена редакція п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, а саме: до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку включається, зокрема, сума пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення відповідно до закону, страхових платежів (страхових внесків, страхових премій). У тому числі, за договорамидобровільного медичного страхування та за договором страхування додаткової пенсії, внесків на пенсійні вклади, внесків до фонду банківського управління, сплачена будь-якою особою – резидентом за платника податку чи на його користь.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. «Під нарахованою заробітною платою» у п.п.«в»п.п. 164.2.16 п.164.2 ст. 164 Кодексу мається на увазі заробітна плата до вирахування з неї податку на доходи фізичних осіб та військового збору?

2. Під «нарахованою винагородою» у п.п. «г» п.п. 164.2.16 п.164.2 ст. 164 Кодексу мається на увазі винагорода гіг-спеціаліста до вирахування з неї податку на доходи фізичних осіб та військового збору?

3. 30 відсотків від нарахованої за який період (за час виконання трудової функції (роботи) в Товаристві в цілому, календарний місяць, квартал, рік, останні Х днів/місяців тощо) заробітної плати потрібно порівнювати з розміром страхових платежів, п.п. «в» п.п. 164.2.16 п.164.2 ст. 164 Кодексу для правильного оподаткування з урахуванням того, що при сплаті страхових платежів протягом місяця заробітна плата за такий місяць може бути нарахована лише в кінці такого місяця, а податок з доходів фізичних осіб та військовий збір повинні бути сплачені протягом трьох банківських днів з дня нарахування доходу, тобто сплати страхових платежів (п.п. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168 Кодексу)?

4. 30 відсотків від нарахованої за який період (за час всього періоду отримання винагороди/надання послуг Товариству в цілому, з моменту укладання гіг-контракту, календарний місяць, квартал, рік, останні Х днів/місяців тощо) винагороди гіг-спеціаліста потрібно порівнювати з розміром страхових платежів п.п. «г» п.п. 164.2.16 п.164.2 ст. 164 Кодексу для правильного оподаткування з урахуванням того, що при сплаті страхових платежів протягом місяця (з урахуванням впливу обсягу виконаних робіт, відкладених обставин, зміни курсу валют і т.д.), а податок на доходи фізичних осіб та військовий збір повинні бути сплачені протягом трьох банківських днів з дня нарахування доходу, тобто страхових платежів (п.п. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168 Кодексу)?

5. Якщо за договором страхування сплата страхових платежів здійснюється роботодавцем-резидентом або резидентом Дія Сіті одразу за рік, то всю суму таких платежів у місяці сплати необхідно порівняти:

а) з розміром нарахованої заробітної плати або винагороди гіг-спеціаліста за відповідний період нарахування?

б) з розміром нарахованої заробітної плати або винагороди гіг-спеціаліста за період нарахування, пропорційний період, за який сплачуються страхові платежі?

6. У разі правильності варіанту «б» питання п’ятого, період нарахування заробітної плати або винагороди гіг-спеціаліста необхідно брати ретроспективно (наприклад, при сплаті річного страхового платежу у січні 2022 року такий платіж порівнюється з розміром нарахованої заробітної плати або винагороди гіг-спеціаліста за останні 12 місяців?

7. Якщо сплата страхових платежів здійснюється роботодавцем-резидентом або резидентом Дія Сіті при прийнятті працівника на роботу або підписанні гіг-контракту, тобто суми нарахованої заробітної плати та винагороди гіг-спеціаліста відсутні, норми підпунктів «в» та «г» п.п. 164.2.16 п.164.2 ст. 164 Кодексу не використовується і уся сума страхових платежів оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором?

8.В разі додаткового страхування нових працівників протягом дії договору медичного страхування, яким чином здійснювати розрахунок суми заробітної плати/винагороди гіг-спеціаліста для порівняння, якщо обрано варіант «б» п’ятого запитання?

Законом України від 18 листопада 2021 року № 1909-ІХ «Про страхування» (далі – Закон № 1909) передбачено, зокрема, що страхувальник – це особа, яка уклала із страховиком договір страхування або є страхувальником відповідно до законодавства (стаття 1 Закону № 1909).

Згідно з частиною першою статті 89 Закону № 1909 страхування здійснюється на підставі договору страхування, який укладається відповідно до загальних умов страхового продукту, якщо інше не визначено законодавством України.

У договорі страхування обов’язково зазначаються з урахуванням особливостей, визначених частиною третьою цієї статті, зокрема, строк дії договору страхування, порядок вступу його в дію, період (періоди) страхування, територія дії договору страхування (частина друга статті 89  Закону № 1909).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).

Відповідно до підпункту 14.1.521 пункту 14.1 статті 14 Кодексу договір добровільного медичного страхування – договір страхування, який передбачає страхову виплату, що здійснюється закладам охорони здоров’я у разі настання страхового випадку, пов’язаного із хворобою застрахованої особи або нещасним випадком. Такий договір має також передбачати мінімальний строк його дії один рік та повернення страхових платежів виключно страхувальнику при достроковому розірванні договору.

При цьому страхова премія (страховий платіж, страховий внесок) – плата  у грошовій формі за страхування, яку страхувальник зобов’язаний сплатити страховику згідно з договором страхування (частина перша статті 1 Закону № 1909).

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з підпунктом 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 Кодексу встановлено виключний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Водночас перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема сума страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) за договорами добровільного медичного страхування сплачена будь-якою особою – резидентом за платника податку чи на його користь, крім сум, що сплачуються:

роботодавцем – резидентом за свійрахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення платника податку та/або за договорами добровільного медичного страхування в межах 30 відс. нарахованої заробітної плати такому працівнику (п.п. «в» п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

резидентом ДіяСіті за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення та/або за договорами добровільного медичного страхування платника податку – гіг-спеціаліста в межах 30 відс. нарахованої винагороди такому гіг-спеціалісту (п.п. «г» п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Пунктом 167.1 статті 167 Кодексу передбачено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 – 167.5 статті 167 Кодексу).

Також вказані доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (підпункт 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відсотка об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (підпункт 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статті 168 Кодексу та підпункту 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Відповідно до підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Кодексу податковий агент, поняття якого наведено у підпункті 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 Кодексу, та ставку військового збору, встановлену підпунктом 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Щодо першого та другого питань

Згідно з п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Кодексу заробітна плата для цілей розділу IV Кодексу – основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Винагорода – це грошова сума, що виплачується у випадках, передбачених законодавством або договорами, за надання різного роду послуг авторам відкриттів, винаходів, раціоналізаторських пропозицій; робітникам і службовцям з фондів матеріального заохочення за підсумками роботи за рік; за роботу на підприємствах, в установах та організаціях, сільськогосподарських організаціях. Грошова сума, що виплачується, визначається у формі обумовленого нормативним актом або договором відсотка, твердої суми, або в формі додаткової винагороди з чистого прибутку(З практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції).

Таким чином, з метою застосування підпунктів «в» та «г» п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу під «нарахованою заробітною платою» та «нарахованою винагородою» слід розуміти дохід, нарахований податковим агентом, тобто до утримання усіх податків та зборів.

Щодо третього – восьмого питань

Не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку сума страхових платежів (страхових внесків) за договорами добровільного медичного страхування працівників, сплачених роботодавцем – резидентом, яка не перевищує 30 відсотків нарахованої заробітної плати протягом звітного податкового місяця в якому сплачено страховий платіж.

Якщо сума страхових платежів (страхових внесків) за договорами добровільного медичного страхування працівників, сплачених роботодавцем – резидентом, перевищує 30 відсотків нарахованої заробітної плати протягом звітного податкового місяця, то дохід у вигляді суми такого перевищення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків і оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.

При цьому для розрахунку 30 відсотків граничної межі використовується заробітна плата, нарахована працівнику за місяць, у якому було фактично сплачено страховий платіж. Тобто при сплаті страхових внесків авансом за півроку/рік (інший період) порівняння здійснюється всієї суми авансового внеску із сумою заробітної плати, яка нарахована тільки у місяці такої сплати.

Крім того, якщо сплата страхового платежу (страхового внеску) була здійснена у місяці, у якому був відсутній нарахований дохід, то оподаткуванню податком на дохлди фізичних осіб і військовим збором підлягає уся сума такого платежу (внеску).

Зауважуємо, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.