X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.03.2024 р. № 1382/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо оподаткування ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Громадське об'єднання, яке зареєстровано як платник ПДВ, згідно зі статутом здійснює такі основні напрями діяльності, як створення умов для оздоровлення і відпочинку його членів, утримання та збереження спільного майна, експлуатація інфраструктури тощо. Для здійснення такої діяльності члени Громадського об'єднання сплачують такому об'єднанню вступні, членські, благодійні внески та компенсацію витрат з утримання території. Крім цього, Громадське об'єднання регулює процес доступу членів об'єднання до електричної енергії та адмініструє фінансові ресурси, що надходять від них, з метою здійснення своєчасних розрахунків з постачальником електричної енергії, а також на покриття інших витрат, пов'язаних з організацією такого доступу.

Враховуючи вищевикладене, Громадське об'єднання просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи потрібно складати податкову накладну на операцію з внесення членами Громадського об'єднання грошових коштів у вигляді вступних, членських, благодійних внесків та компенсації витрат з утримання території;

2) якщо потрібно, то який код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП), код ставки та код пільги слід вказати у податковій накладній?;

3) що потрібно вказувати у податковій накладній, складеній за щоденними підсумками операцій, при оплаті за спожиту електричну енергію членами Громадського об'єднання: товар чи послуга, код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП.

Разом з тим у зверненні не вказано: як у бухгалтерському обліку Громадським об'єднанням обліковується електрична енергія, чи здійснюються ним операції з постачання товарів/послуг тощо.

Оскільки Громадським об'єднанням не надано інформації, достатньої для однозначної ідентифікації суті здійснених ним операцій, ДПС надає загальні роз’яснення щодо оподаткування ПДВ вказаних у зверненні операцій.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.1-5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України від 22 березня 2012 року № 4572-VI «Про громадські об'єднання» (далі – Закон № 4572) громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи для виконання своєї статутної мети (цілей) має право володіти, користуватися і розпоряджатися коштами та іншим майном, яке відповідно до закону передане такому громадському об'єднанню його членами (учасниками) або державою, набуте як членські внески, пожертвуване громадянами, підприємствами, установами та організаціями, набуте в результаті підприємницької діяльності такого об'єднання, підприємницької діяльності створених ним юридичних осіб (товариств, підприємств), а також майном, придбаним за рахунок власних коштів, тимчасово наданим у користування (крім розпорядження) чи на інших підставах, не заборонених законом (частина перша статті 24 Закону № 4572).

Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Постачанням товарів є будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Постачанням послуг є будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 5 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Відповідно до пункту 201.4 статті 201 розділу V ПКУ податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі:

здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, або через банк, небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій (безпосередньо на рахунок постачальника);

виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника (продавця), крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами;

надання платнику податку касових чеків, що містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника).

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питань 1 - 3

Податковий облік ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, а тому при визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання тих, чи інших товарів/послуг необхідно встановити фактичну сутність таких операцій і місце їх постачання, а також враховувати те, яким чином у бухгалтерському обліку відображається факт здійснення таких операцій.

Оподаткуванню ПДВ підлягають операції з постачання товарів/послуг, що є об’єктом оподаткування ПДВ відповідно до пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ, зокрема операції з постачання товарів/послуг.

Якщо у розглянутій ситуації грошові кошти у вигляді вступних, членських, благодійних внесків та компенсації витрат з утримання території, що сплачуються Громадському об'єднанню його членами, не є оплатою вартості поставлених членам об'єднання товарів/послуг та спрямовуються, зокрема, на створення умов для оздоровлення і відпочинку його членів, утримання та збереження спільного майна, експлуатацію інфраструктури тощо, то податкових наслідків з ПДВ при надходженні таких грошових коштів у Громадського об'єднання не виникає, податкові накладні не складаються.

Водночас, якщо Громадським об'єднанням здійснюється постачання товарів/послуг членам об'єднання та грошові кошти, що сплачуються членами об'єднання безпосередньо Громадському об'єднанню, є оплатою вартості таких товарів/послуг, то такі операції є об’єктом оподаткування ПДВ та підлягають оподаткуванню у загальновстановленому порядку.

Так, якщо Громадським об'єднанням для своїх членів встановлено окрему плату, зокрема, за послуги з перерахунку отриманих від членів грошових коштів постачальнику за поставлену електричну енергію або інші товари/послуги, то операція з постачання вказаних послуг з перерахунку грошових коштів буде об’єктом оподаткування ПДВ і, відповідно, така окрема плата (грошові кошти) включатиметься до бази оподаткування ПДВ. За такою операцією об'єднання зобов'язано буде визначити податкові зобов'язання з ПДВ та скласти податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни. Показники такої податкової накладної, яка складається за операцією з постачання товарів/послуг (зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг та код товару згідно з УКТ ЗЕД / код послуги згідно з ДКПП) повинні відповідати первинним (бухгалтерським) документам, складеним за такою операцією, які, у свою чергу, мають відповідати суті такої здійсненої операції.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).