X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.03.2024 р. № 1415/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Державна податкова служба Українирозглянула звернення платника щодо заповнення графи 4 рядка 3.1 таблиці 1 додатка Д6 до податкової декларації з податку на додану вартість та,керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платник впродовж 2023 року здійснював виготовлення та реалізацію продукції, у тому числі, оборонного призначення за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель, операції з постачання якої відповідно до підпункту 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу звільнені від оподаткування податком на додану вартість.

З огляду на викладене платник просить надати індивідуальну податкову консультацію щодорозрахунку коефіцієнта – частки використання товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях (графа 7 рядка 3.1 таблиці 1 додатка Д6 до податкової декларації з податку на додану вартість), зокрема, чи виключається з загального обсягу постачань (графа 4 рядка 3.1 таблиці 1 додатка Д6 до податкової декларації з податку на додану вартість) обсяг постачань, звільнених від оподаткування податком на додану вартість згідно з підпунктом 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V, підрозділом 2 розділу ХХ Кодексу та міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до пункту 198.3 статті 198 Кодексу нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Тобто, нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того чи будуть придбані товари/послуги використовуватись в оподатковуваних чи в неоподатковуваних операціях.

Порядок формування податкового кредиту у разі, якщо придбані товари/послуги використовуються одночасно в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях, встановлено статтею 199 Кодексу.

Пунктом 199.1 статті 199 Кодексувизначено, що, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Відповідно до пункту 199.2 статті 199 Кодексу частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.

Згідно з підпунктом 199.4 статті 199 Кодексу платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій.

Відповідно до пункту 199.5 статті 199 Кодексу частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 – 199.4 статті 199 Кодексу, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов’язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 Кодексу. Результати перерахунку сум податкових зобов’язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року.

Пунктом 199.6 статті 199 Кодексу визначено, що правила статті 199 Кодексу не застосовуються в разі:

проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пунктом 196.1 статті 196 Кодексу;

проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1, пунктами 197.11 та 197.24 статті 197 Кодексу.

Крім того, підпунктом 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу визначено, що у разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування податком на додану вартість відповідно до підпунктів 4 і 5 пункту 32 (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.

Пунктом 10 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (із змінами) (далі – Порядок № 21) визначено, що розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях відображається у додатку 6 «Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д6)» (далі – додаток 6) до декларації з податку на додану вартість.

Відповідно до встановленої форми додатка 6 у графі 4 рядка 3.1 таблиці 1 зазначається загальний обсяг постачання (сума значень рядків 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 3, 5 та 7 колонки А декларації та всіх уточнюючих розрахунків).

Отже, при визначені частки використання товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях до загального обсягу постачання товарів/послуг включаються всі оподатковувані та неоподатковувані операції з постачання товарів/послуг. Виключень щодо неврахування тих чи інших операцій ні Кодексом, ні Порядком № 21 не передбачено.

Враховуючи викладене, виходячи із аналізу норм Кодексу, при розрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях із загального обсягу постачань (графа 4 рядка 3.1 таблиці 1 додатка Д6 до податкової декларації з податку на додану вартість) не підлягає виключенню обсяг постачань, звільнених від оподаткування податком на додану вартість відповідно до підпункту 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).