Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненнях, Товариство є оператором за Угодою про розподіл вуглеводнів (далі – Угода).
Інвестори призначили Товариство виконувати функції оператора з метою виконання Угоди.
Угода зареєстрована як платник ПДВ.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи є об’єктом оподаткування ПДВ операція інвестора (у тому числі постійного представництва нерезидента) з передачі Угоді витрат, понесених інвестором у зв’язку із придбанням з ПДВ товарів/послуг, в описаній у зверненні ситуації?;
2) чи є об’єктом оподаткування ПДВ операція інвестора (у тому числі постійного представництва нерезидента) з передачі на користь Угоди витрат, понесених інвестором у зв’язку із придбанням без ПДВ товарів/послуг, в описаній у зверненні ситуації? При цьому витрати на придбання товарів (у тому числі обладнання)/послуг є компенсаційними витратами Угоди;
3) чи є об’єктом оподаткування ПДВ операція інвестора (у тому числі постійного представництва нерезидента) з передачі на користь Угоди витрат, понесених на придбання необоротного активу (спеціального дозволу стосовно конкретного виду нафтогазової діяльності, пов’язаної з користуванням нафтогазоносними надрами, на конкретній частині договірної ділянки, виданого Державною службою геології та надр України (далі – Спеціальний дозвіл))? Оплата за Спеціальний дозвіл здійснювалася без ПДВ. При цьому витрати на придбання Спеціального дозволу є компенсаційними витратами Угоди;
4) чи є об’єктом оподаткування ПДВ операція інвестора (у тому числі постійного представництва нерезидента) з передачі на користь Угоди витрат, понесених інвестором у зв’язку із виплатою заробітної плати та нарахування/сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за найманих осіб? Такі витрати понесені інвестором без сплати ПДВ. При цьому заробітна плата та пов’язані з нею витрати на персонал є компенсаційними витратами Угоди, а єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за найманих осіб є податковими витратами Угоди.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до статті 5 розділу І ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Відносини, що виникають у процесі укладення, виконання та припинення дії угод про розподіл продукції, основні правові вимоги до таких угод, а також особливості правовідносин щодо користування надрами на умовах розподілу продукції визначено Законом України від 14 вересня 1999 року № 1039-XIV «Про угоди про розподіл продукції» із змінами і доповненнями (далі – Закон № 1039).
Інвестор (інвестори) − громадянин України, іноземець, особа без громадянства, юридична особа України або іншої держави, об'єднання юридичних осіб, створене в Україні чи за її межами, особи, які діють окремо чи спільно, що має (мають) відповідні фінансово-економічні та технічні можливості або відповідну кваліфікацію для користування надрами та визначений переможцем (переможцями) конкурсу; особа, визначена абзацом п'ятнадцятим частини першої статті 7 Закону № 1039, у разі укладення угоди за участю такої особи; особа, яка набула прав та обов'язків, визначених угодою про розподіл продукції, в результаті передачі прав та обов'язків відповідно до статті 26 Закону № 1039 (стаття 1 Закону № 1039).
Згідно зі статтею 4 Закону № 1039 відповідно до угоди про розподіл продукції одна сторона − Україна (далі − держава) доручає іншій стороні - інвестору на визначений строк проведення пошуку, розвідки та видобування корисних копалин на визначеній ділянці (ділянках) надр та ведення пов'язаних з угодою робіт, а інвестор зобов'язується виконати доручені роботи за свій рахунок і на свій ризик з наступною компенсацією витрат і отриманням плати (винагороди) у вигляді частини прибуткової продукції.
Угода про розподіл продукції може бути двосторонньою чи багатосторонньою, тобто її учасниками можуть бути декілька інвесторів, за умови, що вони несуть солідарну відповідальність по зобов'язаннях, передбачених такою угодою.
Відповідно до статті 25 Закону № 1039 особливості оподаткування платників податків в умовах дії угоди про розподіл продукції визначаються ПКУ, а в частині визначення вартості компенсаційної та прибуткової продукції – Законом № 1039. Під час виконання угоди про розподіл продукції інвестор (оператор угоди) сплачує податки та збори (обов'язкові платежі), визначені ПКУ, а також єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування українських працівників та іноземців, найнятих на роботу в Україні.
Статтею 9 Закону № 1039 визначено, оператор угоди про розподіл продукції організує належне виконання робіт, передбачених такою угодою, та зобов'язаний, серед іншого, з цією метою, зокрема:
нараховувати та сплачувати податки та збори (обов'язкові платежі);
вести окремий бухгалтерський та податковий облік операцій, що здійснюються за угодою.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Для цілей оподаткування ПДВ (для цілей розділу V ПКУ) платником ПДВ є:
постійне представництво (підпункт «г» підпункту 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ);
особа - інвестор (оператор), який відповідно до угоди про розподіл продукції веде окремий податковий облік з ПДВ, пов'язаний з виконанням угоди про розподіл продукції (підпункт «ґ» підпункту 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу І та підпункт 8 пункту 180.1 статті 180 розділу V ПКУ).
Перелік операцій, які є об’єктом оподаткування ПДВ, визначено пунктом 185.1 статті 185 розділу V ПКУ.
Зокрема, згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ). При цьому продаж (реалізація) товарів - це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. При цьому з метою оподаткування ПДВ постачанням послуг, зокрема є: постачання послуг іншій особі на безоплатній основі (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Особливості оподаткування платників податків в умовах дії угоди про розподіл продукції визначено у розділі XVIII ПКУ.
Термін «інвестор» для цілей оподаткування відповідно до розділу XVIII ПКУ вживається у значенні, наведеному у Законі № 1039.
Пунктами 335.1, 335.2 і 335.4 статті 335 розділу XVIII ПКУ визначено, що протягом строку дії угоди про розподіл продукції і в межах діяльності, пов'язаної з виконанням такої угоди, стягнення з інвестора загальнодержавних та місцевих податків та зборів, передбачених ПКУ, крім передбачених пунктом 335.2 статті 335 розділу XVIII ПКУ, замінюється розподілом виробленої продукції між державою та інвестором на умовах такої угоди.
Протягом строку дії угоди про розподіл продукції та в межах діяльності, пов'язаної з виконанням такої угоди, оподаткування інвестора (оператора) здійснюється з урахуванням особливостей, встановлених розділом XVIII ПКУ та угодою про розподіл продукції. У разі розбіжностей між положеннями розділу XVIII та іншими положеннями ПКУ застосовуються правила, передбачені розділом XVIII ПКУ.
Під час виконання угоди про розподіл продукції інвестор (оператор) зобов'язаний сплачувати, зокрема податок на додану вартість.
Податковий облік, пов'язаний з виконанням передбачених угодою про розподіл продукції робіт (наданням послуг), ведеться відповідно до ПКУ та угоди та окремо від обліку інших видів діяльності.
Особливості сплати податку на додану вартість в умовах дії угоди про розподіл продукції визначено статтею 337 розділу XVIII ПКУ.
Оператор за багатосторонньою угодою про розподіл продукції включає до складу податкового кредиту суми податку, сплачені (нараховані) будь-яким інвестором (оператором) за угодою у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів/послуг, основних засобів, на підставі наданих інвесторами чи оператором податкових накладних, складених постачальниками, придбання яких здійснено відповідно до програм і планів, затверджених у порядку, визначеному угодами про розподіл продукції (абзац перший пункту 337.4 статті 337 розділу XVIII ПКУ).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненнях, ДПС інформує.
Об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників ПДВ з постачання (передачі) товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, а не операції з передачі витрат.
Щодо питань 1 - 4
Безпосередньо така операція, як передача одним суб’єктом господарювання на користь іншого суб’єкта господарювання витрат, відсутня у переліку операцій, які є об’єктом оподаткування ПДВ, визначеному пунктом 185.1 статті 185 розділу V ПКУ.
Водночас, у випадку, якщо інвестором (у тому числі постійним представництвом нерезидента), який зареєстрований як платник ПДВ, здійснюється постачання (передача) Угоді, як окремому суб’єкту, товарів/послуг (у тому числі Спеціального дозволу) у розумінні норм, визначених підпунктом 14.1.185 та/або підпунктом 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ, то такі операції будуть об'єктом оподаткування ПДВ, незалежно від того, чи такі товари/послуги, попередньо придбавалися таким інвестором (у тому числі постійним представництвом нерезидента) з ПДВ, чи без ПДВ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |