X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.03.2024 р. № 1462/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків зазначив, що перебуває на податковому обліку як суб’єкт господарювання – платник єдиного податку першої групи.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи має право фізична особа – підприємець – платник єдиного податку першої групи застосовувати в своїй діяльності КВЕД 32.12 «Виробництво ювелірних виробів» та 95.25 «Ремонт годинників і ювелірних виробів»?

2. Чи включає КВЕД 32.12 «Виробництво ювелірних виробів» поняття виготовлення ювелірних виробів за індивідуальним замовленням?

Статтею 42 Господарського кодексу України визначено, що підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Спрощена система оподаткування, обліку та звітності – це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п. 291.2 ст. 291 Кодексу).

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п.п. 1 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до першої групи, належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Перелік видів послуг, які відносяться до побутових послуг населенню та надаються платниками єдиного податку першої та другої груп, визначено п.291.7 ст. 291 Кодексу, який включає види діяльності, зокрема:

«послуги з ремонту годинників»;

«виготовлення ювелірних виробів за індивідуальним замовленням»;

«послуги з ремонту ювелірних виробів».

Водночас, нормами п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу визначено види діяльності, які не дають права суб'єктам господарювання (фізичним особам – підприємцям) бути платниками єдиного податку першої - третьої групсуб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи – підприємці), які здійснюють, зокрема, видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) (п.п. 4 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу).

Відповідно до п. 299.1 ст. 299 Кодексу реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

До реєстру платників єдиного податку вносяться, зокрема, відомості про види господарської діяльності (п. 299.7 ст. 299 Кодексу).

Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 23.12.2011 № 396 визначено, які види діяльності включаються Класифікатором видів економічної діяльності КВЕД ДК 009:2010(далі – КВЕД ДК 009:2010), затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 11.10.2010 № 457, 32.12 «Виробництво ювелірних і подібних виробів» розділу 32 «Виробництво іншої продукції», зокрема, виробництво ювелірних виробів із дорогоцінних металів або недорогоцінних металів, плакованих дорогоцінними металами, з дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння, з дорогоцінних металів у комбінації з дорогоцінним або напівдорогоцінним камінням або іншими матеріалами тощо. При цьому зазначений КВЕД не включає ремонт ювелірних виробів.

Враховуючи викладене, фізична особа – підприємець, яка здійснює діяльність шляхом надання послуг з ремонту годинників;з виготовлення ювелірних виробів за індивідуальним замовленням та з ремонту таких виробів, може бути платником єдиного податку першої групи, за умови дотримання правил застосування спрощеної системи оподаткування, передбачених п.п. 1 п. 291.4 ст. 291 Кодексу.

Разом з тим діяльність за КВЕДом 32.12 «Виробництво ювелірних і подібних виробів» фізична особа – підприємець може здійснювати виключно на третій групі за умови дотримання правил застосування спрощеної системи оподаткування, передбачених п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу.

Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.