X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.03.2024 р. № 1472/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення Управління освіти адміністрації  ....району ….. міської ради (далі – Управління) щодо отримання індивідуальної податкової консультації зі сплати земельного податку та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі − Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Управління поінформувало, що є бюджетною неприбутковою організацією, балансоутримувачем комунального майна, яке належить територіальної громади м. ….. Частина нежитлових приміщень комунального майна (далі – Об’єкти майна) надана в оренду фізичній особі-підприємцю    (далі – Орендар), який провадить господарську діяльність виключно з освітніх послуг у сфері дошкільної освіти на підставі чинної ліцензії.

Рішенням …… міської ради встановлено пільги зі сплати земельного податку, зокрема, органам місцевого самоврядування. Також Управління повідомляє про звільнення від сплати земельного податку, передбачене п.п. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Кодексу.

Відповідно до п. 4.9 укладеного договору оренди Об’єктів майна Орендар зобов’язаний відшкодовувати Управлінню – балансоутримувачу суми податкових зобов’язань із земельного податку.

Управляння як балансоутримувач Об’єктів майна відповідно до норм п. 284.3 ст. 284 Кодексу втрачає пільгу зі сплати земельного податку та повинен нараховувати та сплачувати земельний податок за пропорційні площі земельної ділянки, на яких розташовані надані в оренду Об’єкти майна.

Враховуючи викладене, Управління просить надати роз’яснення чи повинна бюджетна установа – балансоутримувач нараховувати земельний податок у разі надання в оренду Орендарю Об’єктів майна з метою розміщення суб’єкта господарювання, що надає освітні послуги, та має відповідну ліцензію.

Відповідно до п. 284.3 ст. 284 Кодексу платники податку, які користуються пільгами із земельного податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.

Ця норма не поширюється на бюджетні установи у разі надання ними будівель, споруд (їх частин) в тимчасове користування (оренду) іншим бюджетним установам, дошкільним, загальноосвітнім навчальним закладам незалежно від форм власності і джерел фінансування.

Бюджетним кодексом України визначено, що до бюджетних установ належать організації, які створені у встановленому порядку органами державної влади та органами місцевого самоврядування, повністю утримуються за рахунок державного чи місцевого бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими (частина дванадцята ст. 2 Бюджетного кодексу України).

Згідно з реєстраційними даними Державної податкової служби України Управління як неприбуткова установа включене до Реєстру неприбуткових установ та організацій з ознакою неприбутковості 0031 – «бюджетні установи».

Статтею 1 Закону України «Про освіту» (далі – Закон) визначено, що заклад освіти – це юридична особа публічного чи приватного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність. Разом з цим, права та обов’язки закладу освіти має фізична особа – підприємець, основним видом діяльності якої є освітня діяльність (ст. 22 Закону).

Згідно з ліцензією, копію якої додано до звернення, Орендар надає освітні послуги з дошкільної освіти.

Таким чином, у разі якщо Управління є бюджетною установою, яка внесена до Реєстру яка користується пільгами зі сплати земельного податку, то на неї поширюється норма абзацу другого п. 284.3 ст. 284 Кодексу.

З огляду на викладене та враховуючи те, що Орендар прирівняний по правам та обов’язкам до закладу освіти, в Управління не виникає обов’язку нараховувати земельний податок у разі надання в оренду нежитлових приміщень, які використовуються Орендарем виключно для провадження господарської діяльності з надання освітніх послуг.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію