X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.03.2024 р. № 1473/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з орендної плати за землю та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Товариство поінформувало про укладений з Київською міською радою (далі – Орендодавець) договір оренди земельної ділянки (далі – Договір, Ділянка) строком на 24 роки, який сплив у листопаді 2023 року. За декілька місяців до закінчення строку дії Договору Товариство звернулося з клопотанням до Орендодавця щодо укладення нового договору оренди ділянки, але станом на дату звернення новий договір не укладений.

Товариство просить роз’яснити щодо права не сплачувати орендну плату за Ділянку за період з дати закінчення дії Договору, тобто з 23.11.2023 до дати укладення нового договору оренди Ділянки.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності справляється відповідно до вимог ст. 288 Кодексу. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір такої земельної ділянки (п.п 288.1 ст. 288 Кодексу). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4 ст. 288 Кодексу), у межах розміру орендної плати, передбаченими п. 288.5 ст. 288 Кодексу.

Пунктом 287.1 ст. 287 Кодексу визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Офіційним визнанням і підтвердженням державою факту набуття, зміни або припинення відповідного права власності, права користування земельною ділянкою є державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст. 126 Земельного кодексу України).

Статтею 33 Закону України «Про оренду землі» передбачене переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк. Зокрема, після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

При цьому, у разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору до дати закінчення дії такого договору після настання відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий строк (част. четверта ст. 126 ¹ Земельного кодексу України).

Враховуючи те, що у зверненні не повідомляється про повернення Ділянки Орендодавцю, а з обставин звернення вбачається, що Товариство продовжує користуватися Ділянкою, то Товариство має сплачувати орендну плату за користування Ділянкою на підставі умов Договору до дати державної реєстрації припинення права оренди Ділянки.

Разом з тим повідомляємо, що висновки з питань практичного застосування норм податкового законодавства надаються Державною податковою службою України на звернення Товариства виходячи із суті питань та наявної інформації, наданої у зверненні.

Додатково повідомляємо, що відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді (абзац десятий ст. 33 Закону України «Про оренду землі»).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

 

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.