Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення ( ), щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що з ( ) року з дати переходу на спрощену систему оподаткування та використовуючи третю групу зі ставко 2 відс. на період дії воєнного стану в Україні були отримані та оподатковані доходи в іноземній валюті (євро та долари США), та відповідно до ПКУ, такі доходи були включені до декларації в гривні за курсом НБУ. Частина цих доходів була продана в інші податкові періоди, коли курс продажу валюти перевищував курс НБУ на дату зарахування такого доходу на рахунок. Під час продажу валюти із рахунку фізичної особи ‒ підприємця відкритого в іноземній валюті для ведення підприємницької діяльності в банківській установі, згідно з чинним законодавством, банківські установи зараховують погоджену суму також на рахунок фізичної особи ‒ підприємця відкритий для ведення підприємницької діяльності, але в національній валюті. Сума в національній валюті за погодженим курсом може перевищувати суму оподатковуваного доходу. Проте, фізична особа ‒ підприємець не веде діяльність із купівлі – продажу іноземних валют з метою отримання прибутку від такої діяльності. Продаж валюти є наслідком отримання доходів від обраних видів діяльності.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
Чи вважається така (курсова) різниця доходом фізичної особи ‒ підприємця, що підлягає оподаткуванню, якщо фізичну особу ‒ підприємця зареєстровано платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відс., на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні?
Відповідно до п. 291.2 ст. 291 ПКУ спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу ХІV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Згідно з п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 ПКУ).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).
Зважаючи на викладене, для фізичної особи – підприємця усі вартісні показники, що включаються до доходу, відображаються у національній валюті України. Показники, виражені в іноземній валюті перераховуються у національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим Національним банком України на дату їх отримання.
При цьому розрахунок курсової різниці, яка виникає при продажу іноземної валюти фізичної особи – підприємця, та включення такої курсової різниці до доходу платника єдиного податку, нормами ПКУ не передбачено.
Додатково повідомляємо, що згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |