Державна податкова служба України за результатами розгляду зверненнящодо поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – ПДВ) (далі – СЕА ПДВ) за Договором управління нерухомим майном (далі – Договір управління), та керуючись статтею 52 розділу IІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство уклало Договір управління, за яким зобов’язується за плату здійснювати управління переданим майном виключно в інтересах установника управління. Всі платежі формуються від імені Товариства, а не від імені Договору управління.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо практичного застосування статті 2001 розділу VКодексущодо поповнення рахунку в СЕА ПДВ за Договором управління.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Для цілей оподаткування господарські відносини між учасниками спільної діяльності прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів (абзац двадцятий підпункту 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).
Діяльність з управління майном регламентуються главою 70 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІV (із змінами та доповненнями) (далі – ЦКУ).
Так, за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов’язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача)(частина перша статті 1029 ЦКУ).
Майно, передане в управління, відповідно до частини третьої статті 1030 ЦКУ, має бути відокремлене від іншого майна установника управління та від майна управителя.
Майно, передане в управління, має обліковуватися в управителя на окремому балансі, і щодо нього ведеться окремий облік.
Розрахунки, пов’язані з управлінням майном, здійснюються на окремому банківському рахунку.
Згідно з пунктом 64.6 статті 64 розділу ІІ Кодексу, договори управління майном (крім договорів щодо операцій, визначених у другому реченні абзацу другого підпункту 5 пункту 180.1 статті 180 розділу V Кодексу), повинні перебувати на обліку у контролюючих органах без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені Кодексом.
Процедури взяття на облік у контролюючих органах договорів управління майном та процедури реєстрації їх платниками ПДВ визначені Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (далі – Порядок № 1588), та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130 (далі – Положення № 1130).
Управитель майна для цілей оподаткування ПДВ, є особа, яка веде окремий податковий облік з ПДВ щодо господарських операцій, пов’язаних з використанням майна, що отримане в управління за договорами управління майном (абзац перший підпункту 180.1.5 пункту 180.1 статті 180 розділу V Кодексу та підпункт 1.7 пункту 1 розділу І Порядку № 1588).
Для цілей оподаткування господарські відносини між управителем майна з власної господарської діяльності та його діяльності з управління майном прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів. Норми підпункту 180.1.5 пункту 180.1 статті 180 розділу V Кодексу не поширюються на управителів майна, які здійснюють управління активами інститутів спільного інвестування, фондів банківського управління, фондів фінансування будівництва та фондів операцій з нерухомістю, створених відповідно до закону (абзац другий підпункту 180.1.5 пункту 180.1 статті 180 розділу V Кодексу).
При взятті на облік у контролюючому органі за декількома договорами управління майном, згідно з підпунктом 2.7 пункту 2 розділу ІІ Порядку № 1588, управителю майна видаєтьсяподатковий номер на кожний із зазначених договорів.
Відповідно до підпункту 3.6 пункту 3 розділу III Порядку № 1588, взяття на облік договору управління майном здійснюється шляхом додаткового взяття на облік як платника податків відповідного управителя майна або уповноваженої особи. Підставою для взяття на облік договору управління майном, зокрема є прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію платником ПДВ управителя майна та отримання відповідного пакету документів.
Згідно з пунктом 1.6 розділу І Положення № 1130, особі, яка реєструється як платник ПДВ, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для сплати податку.
Індивідуальний податковий номер для осіб, відповідальних за нарахування та сплату ПДВ до бюджету, зокрема, управителів майна за договорами управління майном –становить 9-значний податковий номер, який надають контролюючі органи згідно з порядком обліку платників податків і зборів, визначеним відповідно до пункту 63.10 статті 63 розділу II Кодексу(абзац перший підпункту 3 пункту 1.6 розділу І Положення № 1130)
Для осіб, відповідальних за утримання та внесення ПДВ до бюджету під час виконання декількох договорів, зокрема управління майном, реєстрація платником ПДВ здійснюється щодо кожного із зазначених договорів (абзац другий підпункту 3 пункту 1.6 розділу І Положення № 1130).
Функціонування СЕА ПДВ регулюється статтею 2001розділу V Кодексу, пунктами 33, 34 і 341 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу та регламентується Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 (далі – Порядок № 569).
Згідно з пунктом 2001.2 статті 2001 розділу VКодексу платникам податку автоматично відкриваються електронні рахунки в СЕА ПДВ. Розрахунки з бюджетом у СЕА ПДВ здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 розділу IIКодексу.
Рахунок у СЕА ПДВ – рахунок, відкритий автоматично на безоплатній основі платнику ПДВ в Державній казначейській службі України, на який перераховуються кошти відповідно до пункту 2001.4 статті 2001 розділу VКодексу (пункт 4 Порядку № 569).
Згідно з пунктом 2001.4 статті 2001 розділу V Кодексу на електронний рахунок платника зараховуються кошти:
а) з рахунку у банку/небанківському надавачу платіжних послуг такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 2001.3 статті 2001розділу V Кодексу;
б) з рахунку у банку / небанківському надавачу платіжних послуг такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку;
в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;
г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.41 статті 43 розділу ІІ Кодексу;
ґ) вилучені контролюючим органом відповідно до статті 95 розділу ІІ Кодексу в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ по задекларованих до сплати податкових зобов’язаннях за періоди починаючи з 1 липня 2015 року, визначених платником податків у податковій декларації з ПДВ або уточнюючому розрахунку.
Тобто нормами Кодексу та Порядком № 569 передбачено поповнення рахунку в СЕА ПДВ платника з окремого банківського рахунку.
Так, відповідно до абзацу першого пункту 44 розділу IІІ Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженою Постановою Правління Національного банку України 29 липня 2022 року№ 162, банк відкриває окремий поточний рахунок управителю за договором управління майном згідно з порядком, установленим для суб’єктів господарювання.
Отже, особа – управитель за Договором управління, якщо такий Договір управління зареєстровано платником ПДВ, може використовувати вказаний поточний рахунок,який взято на облік у контролюючому органі за місцем обліку такого Договору управління, для перерахування коштів, згідно з пунктом 2001.4 статті 2001 розділу V Кодексу, на рахунок у СЕА ПДВ.
Слід зазначити, що на підставі підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово до 01.08.2023 зупинявся перебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |