Державна податкова служба України розглянула звернення щодо включення до загального обсягу оподатковуваних операцій для цілей реєстрації особи платником ПДВ суми доходу, одержаного до реорганізації платника та створення нової юридичної особи, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, відповідно до пункту 4 розділу Х «Перехідні положення» Закону України від 21.07.2020 № 819-ІХ «Про сільськогосподарську кооперацію» Кооператив, який був утворений відповідно до Закону України від 17 липня 1997 року № 469/97-ВР «Про сільськогосподарську кооперацію», підлягає перереєстрації у сільськогосподарський кооператив. Таким чином, в результаті реорганізації Кооперативу утворюється нова юридична особа.
Кооператив є платником податку на прибуток. У випадку перевищення 1 млн грн доходу впродовж календарного року платник податку на прибуток підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ.
В зв’язку з тим, що кооператив планує набуття статусу платника ПДВ, у підприємства виникли питання:
1) чи будуть враховані для визначення обов’язку реєструватись платником ПДВ обсяг операцій здійснених до реорганізації?;
2) у загальному обсязі оподатковуваних операцій для цілей реєстрації особи платником ПДВ враховуються лише суми доходу одержані після реорганізації та створення нової юридичної особи?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ.
Згідно із пунктом 98.1 статті 98 глави 9 розділу ІІ ПКУ під реорганізацією платника податків, зокрема, розуміється зміна його правового статусу, яка передбачає будь-яку з таких дій або їх поєднання:
для господарських товариств – зміна організаційно-правового статусу товариства, що тягне за собою зміну коду згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;
зміна найменування платника податків, а для господарських товариств – зміна організаційно-правового статусу товариства, що тягне за собою зміну їх коду згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України та/або податкового номера.
Згідно підпункту 98.2.1 пункту 98.2 статті 98 глави 9 розділу ІІ ПКУ у разі якщо реорганізація платника здійснюється шляхом зміни найменування, організаційно-правового статусу або місця реєстрації платника податків, після реорганізації він набуває усіх прав і обов'язків щодо погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу, які виникли до його реорганізації.
Згідно статті 108 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Згідно статті 104 ЦКУ юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 розділу V ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку першої – третьої групи.
Якщо особа, яка відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ не є платником податку у зв'язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій відсутні або є меншими від встановленої зазначеною статтею суми, вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник податку, така реєстрація здійснюється за її заявою (пункт 182.1 статті 182 розділу V ПКУ).
Згідно із розділами V та ХХ ПКУ до оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ (20 відсотків), ставками 7 і 14 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.
Відповідно до пункту 183.17 статті 183 розділу V ПКУ особа, утворена в результаті реорганізації платника податку (крім особи, утвореної шляхом перетворення), реєструється платником податку як інша новоутворена особа в порядку, визначеному цим Кодексом, у тому числі у разі, коли до такої особи перейшли обов'язки із сплати податку у зв'язку з розподілом податкових зобов'язань чи податкового боргу.
У разі перетворення юридичної особи - платника податку або зміни даних про платника податку, які стосуються податкового номера та/або найменування (прізвища, імені та по батькові) платника податку і не пов'язані з ліквідацією або реорганізацією платника податку, а також встановлення розбіжностей чи помилок у записах реєстру платників податку проводиться перереєстрація платника податку (другий абзац пункту 183.15 статті 183 розділу V ПКУ).
Отже якщо в результаті перетворення відбувається анулювання попереднього платника ПДВ (не перереєстрація), то для цілей реєстрації платником ПДВ новоутвореної юридичної особи рахуються обсяги операцій здійснені саме такою новоутвореною юридичною особою.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |