Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, за результатами проведених процедур закупівель між Департаментом та Товариством укладено ряд договорів будівельного підряду на нове будівництво приватних житлових будинків.
За такими договорами Товариство є генеральним підрядником.
Фінансування будівництва таких об’єктів здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету (бюджетних коштів) у межах виконання заходів відповідної програми відновлення приватних будинків, зруйнованих внаслідок бойових дій на території Київської області на 2022-2023 роки, та відповідно до додатку 6 до наказу Начальника обласної державної військової адміністрації.
Департамент є бюджетною установою, визначеною головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем вказаної вище програми.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію:
1) щодо оподаткування ПДВ вказаних у зверненні операцій Товариства;
2) щодо виникнення у Товариства податкових зобов’язань з ПДВ в описаній у зверненні ситуації;
3) щодо можливості застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 та пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПКУ, до вказаних у зверненні операцій Товариства;
4) щодо визначення суб’єктів, на яких поширюється дія режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 та пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПКУ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до статті 5 розділу І ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).
Загальні положення про підряд визначено Главою 61 ЦКУ.
Відповідно до статті 837 Глави 61 ЦКУ за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Згідно зі статтею 838 Глави 61 ЦКУ підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У такому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник.
Підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором. Підрядник відповідає за неналежну якість наданих ним матеріалу і устаткування, а також за надання матеріалу або устаткування, обтяженого правами третіх осіб (стаття 839 Глави 61 ЦКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Розміри ставок ПДВ встановлено статтею 193 розділу V ПКУ.
Пунктом 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що операції, зазначені у статті 185 розділу V ПКУ, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною у підпункті «а» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, яка є основною.
Податок на додану вартість становить 20 відс., 7 і 14 відс. бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.
Пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу V ПКУ).
Особливості оподаткування ПДВ операцій з постачання житла (об'єктів житлового фонду) визначено у підпункті 197.1.14 пункту 197.1 та пункті 197.15 статті 197 розділу V ПКУ.
Відповідно до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об'єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта житлової нерухомості, крім першого постачання таких об'єктів.
У цьому підпункті перше постачання житла (об'єкта житлової нерухомості) означає:
а) першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлової нерухомості) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;
б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об'єкта житлової нерухомості) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об'єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв'язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.
У цьому підпункті перше постачання неподільного житлового об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта житлової нерухомості означає першу передачу спеціального майнового права на відповідний об'єкт покупцю за договором купівлі-продажу неподільного житлового об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта житлової нерухомості (перший продаж) від замовника будівництва / девелопера будівництва, за яким зареєстровано спеціальне майнове право на відповідний об'єкт.
Операції з першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів, звільняються від оподаткування ПДВ.
Згідно з пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС інформує, що податковий облік ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, а тому при визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання тих, чи інших товарів/послуг необхідно встановити фактичну сутність таких операцій і місце їх постачання, а також враховувати те, яким чином у бухгалтерському обліку відображається факт здійснення таких операцій.
Щодо питань 1 - 3
Застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 та пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПКУ, до операцій з першого постачання житла та операцій з постачання будівельно- монтажних робіт з будівництва житла залежить від джерел фінансування таких операцій.
Так, у випадку, якщо Товариство фактично (згідно з первинними документами) здійснює перше постачання житла (об'єкта житлової нерухомості) із оплатою за рахунок державних коштів, зокрема, першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлової нерухомості) у власність покупця або постачання послуг із спорудження житла (об'єкта житлової нерухомості), то операції Товариства з першого постачання такого житла Департаменту підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ і, відповідно, обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ безпосередньо за такими операціями не виникає.
У випадку, якщо Товариство фактично (згідно з первинними документами) постачає будівельно-монтажні роботи з будівництва житла із оплатою за рахунок державних коштів, то операції Товариства з постачання таких робіт Департаменту підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПКУ і, відповідно, обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ безпосередньо за такими операціями не виникає.
Водночас, за придбаними Товариством з ПДВ товарами/послугами (у тому числі будівельними матеріалами), необоротними активами, які призначені для використання або починають використовуватися у повній мір в операціях звільнених від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 або пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПКУ, Товариство зобов’язане визначити податкові зобов’язання з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ.
Щодо питання 4
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 та пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПКУ, застосовується, зокрема до операцій з першого постачання житла, що будується із залученням державних коштів, та операцій з постачання будівельно- монтажних робіт з будівництва житла із оплатою за рахунок державних коштів, а не безпосередньо до суб’єктів господарювання, які здійснюють такі операції.
Таким чином при здійсненні Товариством операцій з першого постачання житла, що будується із залученням державних коштів, або операцій з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва житла, що будується за державні кошти, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ, вартість такого житла або будівельно-монтажних робіт повинна формуватися без ПДВ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |