X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.03.2024 р. № 1335/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення …. щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Згідно із запитом, платник податків – фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) з наступних питань:

1. В якому рядку (рядках) декларації слід вказувати суми доходів у вигляді нарахованих (виплачених) відсотків/процентів за банківськими депозитами та/або поточними рахунками, утриманими банками, як податковими агентам сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору?

2.Чиєсумивідсотків/процентів нарахованих за депозитними/поточними рахунками «додатковим благом», що у тому числі мають відображатись в рядку 10.13.1 Декларації?

3. Чи потрібно заповнювати Додаток Ф2 до Декларації (розрахунок зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб і військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою), якщо така особа, яка має ознаку провадження незалежної професійної діяльності не отримала чистий дохід за звітний річний період, але отримала загальний дохід, який при зменшенні на суму витрат, сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування дорівнює нулю або має збитки?

Щодо першого та другого питань

Порядок оподаткування доходів осіб, які провадять незалежну професійну діяльність визначено статтею 178 Кодексу.

Згідно з пунктом 178.4 статті 178 Кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а також іноземці та особи без громадянства, які стали на облік у контролюючих органах як самозайняті особи та є резидентами, подають Декларацію за результатами звітного року відповідно до розділу IV Кодексу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб, в якій поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності мають зазначати інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.

Наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17.05.2022
№ 143, із змінами), затверджені форма податкової Декларації та Інструкція щодо заповнення податкової Декларації (далі – Інструкція).
     У розділі ІІІ Інструкції визначено порядок заповнення податкової декларації.

Відповідно до підпункту 15 пункту 2 розділу IIІ Інструкції у рядку 10.13 розділу II Декларації «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» вказується загальна сума інших оподатковуваних доходів, не зазначених у попередніх рядках декларації, у тому числі дохід, отриманий платником податку як додаткове благо згідно з підпунктом 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Кодексу (крім випадків, передбачених статтею 165 Кодексу);

У графах 3 - 7 рядка 10.13 розділу II декларації «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» вказуються значення сум річного оподатковуваного доходу, не зазначені у попередніх рядках декларації, а також суми податку та збору, утриманих (сплачених) податковим агентом, та суми податку та збору, що підлягають сплаті до бюджету самостійно платником податку за результатами звітного (податкового) року.

У рядку 12 розділу IV «Загальна сума річного доходу» податкової Декларації вказується загальна сума річного доходу, до якого включаються доходи, отримані з джерел їх походження в Україні, та іноземні доходи.

Таким чином, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, при заповненні Декларації поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності повинна зазначати інші доходи, отримані протягом звітного (податкового) року.

Так, дохід у вигляді суми  відсотків/процентів, нарахованих за податковий (звітний) період на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків, відображається у графі 3 рядку 10.13 «Інші доходи» розділу II декларації «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу», при цьому податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, утримані податковим агентом, зазначаються відповідно у графах 4 та 5 цього рядка.

Щодо третього питання

Згідно з пунктом 178.3 статті 178 Кодексу оподатковуваним доходом фізичної особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність, вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності. У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об'єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.

Пунктом 178.6 статті 178 Кодексу визначено, що фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність та Порядок ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат, фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 № 261.

Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації, в якій поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності повинні зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, а також відомості про суми єдиного внеску, нарахованого на доходи від провадження незалежної професійної діяльності в розмірах, визначених відповідно до закону (пункт 178.7 статті 178 Кодексу).

Пунктами 2 та 3 розділу II Інструкції передбачено, що додатки є складовою частиною декларації і без декларації не є дійсними. Додатки заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках.

У декларації та додатках зазначаються усі передбачені в них відомості (показники), крім випадків, прямо визначених у декларації та/або додатках. Якщо будь-який рядок декларації та/або додатка не заповнюється через відсутність інформації (операції, суми), у разі заповнення декларації у паперовій формі, такий рядок прокреслюється, крім випадків, прямо визначених у декларації та/або додатках.

Підпунктом 4 пункту 3 розділу IV Інструкції передбачено порядок заповнення розділу IV додатка Ф2 «Доходи від провадження незалежної професійної діяльності» до декларації, відповідно до якого, зокрема:

у графі 5 вказується сума одержаного доходу від провадження окремого виду незалежної професійної діяльності;

у графах 6 - 8 вказується сума документально підтверджених витрат, необхідних для провадження певного виду незалежної професійної діяльності (вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, реалізованих або використаних під час провадження незалежної професійної діяльності, витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату, інші витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг).

Значення граф 6 - 8 дорівнюють значенням відповідних граф Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність згідно з пунктом 178.6 статті 178 розділу IV Кодексу.

у графі 9 вказується сума чистого оподатковуваного доходу, яка обчислюється за такою формулою: графа 5 - графа 6 - графа 7 - графа 8.

Данні розділу IV додатка Ф2 «Доходи від провадження незалежної професійної діяльності» до декларації відображаються у рядку 10.12 розділу ІІ «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» декларації.

Разом з тим, якщо фізичною особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність, за результатами податкового (звітного) року  отримано нульовий чистий оподатковуваний дохід або збиток, то графа 9 розділу IV додатка Ф2 до декларації, а також графи рядка 10.12 розділу ІІ декларації прокреслюються.

Отже, враховуючи те, що додатки є складовою частиною податкової декларації, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, зобов’язана подавати додаток Ф2 до декларації у разі отримання за наслідками податкового (звітного) року нульового чистого оподатковуваного доходу або збитку.

  Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до пункту 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема,                           статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року                       № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.