X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.03.2024 р. № 1412/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу), розглянула звернення фізичної особи – підприємця ….щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомила, що подала заяву щодо державної реєстрації фізичної особи – підприємця від 26.07.2022 та обрання спрощеної системи оподаткування.

Жодних повідомлень про відмову щодо обрання спрощеної системи оподаткування з 01.08.2022 від контролюючого органу не надходило.

У подальшому стало відомо, що в інтегрованій картці платника наявний податковий борг в сумі 30,23 гривні.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

  1. У якому порядку та у який спосіб та строки, визначені законодавством податковий орган повинен повідомити платника податків про опрацювання заяви щодо державної реєстрації фізичної особи – підприємця та обрання спрощеної системи оподаткування?

2. Чи зобов’язаний контролюючий орган відобразити в інтегрованій картці платника податків інформацію про обрання спрощеної системи оподаткування?

         Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлюються у главі 1 розділу XIV Кодексу.

         Відповідно до п. 291.2 ст. 291 Кодексу спрощена система оподаткування, обліку та звітності – це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

         Фізична особа – підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою 1 (п. 291.3 ст. 291Кодексу).

         Відповідно до п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, належать фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

         не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

         обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

         Відповідно п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 Кодексу для обрання або переходу на спрощену систему суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.

         Згідно з п.п. 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 Кодексу зареєстровані в установленому порядку фізичні особи – підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.

         Реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку, у т. ч. записів щодо податкової адреси суб'єкта господарювання, місця провадження господарської діяльності (пп. 299.1, п. 299.7 ст. 299 Кодексу).

         Зареєстровані в установленому законом порядку суб'єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.      Відповідно до п. 299.5 ст. 299 Кодексуу разі відмови у реєстрації платника єдиного податку контролюючий орган зобов'язаний надати протягом двох робочих днів з дня подання суб'єктом господарювання відповідної заяви письмову вмотивовану відмову, яка може бути оскаржена суб'єктом господарювання у встановленому порядку.

         Разом з тим згідно з п. 299.6 ст. 296 Кодексупідставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно, зокрема,  невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим ст. 291 Кодексу.

         Так відповідно до п.п. 291.5.8 п. 291.5 ст. 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої групплатники податків, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

         Враховуючи зазначене, у разі якщо в інтегрованій картці платника податків на день подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування обліковується податковий борг, то контролюючий орган відмовляє платнику податків в реєстрації платником єдиного податку.

         Водночас зауважуємо, що відповідно до норм ст. 17 Кодексу платники податків мають право вимагати від контролюючих органів проведення перевірки відомостей та фактів, що можуть свідчити на користь платника податків.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.