X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.03.2024 р. № 1525/ІПК/16-31-07-05-11

Головне управління ДПС у Полтавській області за результатами розгляду звернення Підприємства про надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства та в порядку статті 52 Податкового кодексу України                              (далі – Кодекс) повідомляє наступне.

У своєму зверненні Підприємство повідомило що перебуває на спрощеній системі оподаткування (3 група за ставкою 5%) має відокремлені підрозділи та надає послуги з ветеринарної діяльності.

Відокремлені підрозділи здійснюють розрахунки при наданні послуг, пов’язані з прийманням та видачею готівки, із застосуванням розрахункових книжок (РК) та веденням книг обліку розрахункових операцій (КОРО).

З наведеної практичної ситуації просить роз’яснити:

1) Щодо обов’язковості застосування касової книги на відокремленому підрозділі при переміщенні готівкових коштів з місця проведення розрахунків до місць тимчасового зберігання готівки.

2) Щодо переміщення готівки з робочого місця та подальшого здавання готівки до банку.

 

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності затверджено «Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затверджено Постановою Правління НБУ від 29.12.2017 №148 із змінами та доповненнями (далі - Положення №148).

Підпунктами 2, 8, 9 пункту 3 розділу І Положення №148 визначено, що:

відокремлені підрозділи - філії, представництва, відділення, що наділяються частиною майна господарських організацій, здійснюючи щодо цього майна право оперативного використання чи інше речове право, передбачене законодавством України, та інші структурні підрозділи (стаціонарні або пересувні), де реалізуються товари, надаються послуги та здійснюються розрахункові операції;

каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівки, інших цінностей, касових документів;

касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі.

Пунктом 11 розділу ІI Положення №148 визначено, що готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі. Відповідно абзацу 6 пункту 11  Положення №148, оприбуткуванням готівки в касах суб'єктів господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням КОРО без застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО), є занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

Згідно з пунктом 12 розділу ІI Положення №148, установа/підприємство на підставі цього Положення зобов'язане розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі установи/підприємства, у якому максимально врахувати особливості роботи як установи/підприємства, так і його відокремлених підрозділів [внутрішній трудовий розпорядок, режим роботи, графіки змінності, порядок та особливості здавання готівкової виручки (готівки) до банку]. Для відокремлених підрозділів установи/підприємства порядок оприбуткування готівки в касі встановлюється та доводиться внутрішніми документами установи/підприємства. Розроблений порядок повинен відповідати вимогам цього Положення та не суперечити законодавству України.

Пунктом 40 розділу IV Положення №148 визначено, що підприємства, що мають відокремлені підрозділи, які проводять касові операції і режим роботи яких не збігається з розпорядком функціонування бухгалтерії підприємства - юридичної особи (у тому числі у вихідні та святкові дні), внутрішнім документом визначають порядок взаємодії відокремлених підрозділів із бухгалтерією підприємства - юридичної особи відповідно до вимог законодавства України.

Відповідно до абзацу 4 пункту 39 Положення №148, відокремлені підрозділи установ/підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також фізичні особи - підприємці касової книги не ведуть.

Одночасно слід зазначити, що згідно з пунктом 15 розділу ІІ Положення №148, установи/підприємства мають право тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують самостійно встановлений ними ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує самостійно встановлений ліміт каси, здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи установ/підприємств мають право здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас юридичних осіб або надавачів платіжних послуг, комерційних агентів із приймання готівки для її переказу і зарахування на банківські рахунки юридичних осіб.

Абзацами 1, 2 пункту 16 розділу ІІ визначено, що суб'єкти господарювання здають готівкову виручку (готівку) для виконання платіжних операцій до національних операторів, небанківських надавачів платіжних послуг, комерційних агентів із приймання готівки. Готівкова виручка (готівка) здається суб'єктами господарювання самостійно [уключаючи готівкову виручку (готівку), отриману із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти надання фінансових послуг] або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів, або через підприємства, які отримали ліцензію Національного банку України на надання банкам послуг з інкасації.

Як відповідь на питання 1 та 2 зазначаємо.

Виходячи з вищевикладеного, відокремлені підрозділи установ/підприємств, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами мають право тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують встановлений ліміт каси та мають право здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас юридичних осіб або надавачів платіжних послуг, комерційних агентів із приймання готівки для її переказу і зарахування на банківські рахунки юридичних осіб у порядку та строки визначеними порядком оприбуткування готівки в касі.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.