Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення ( ) щодо порядку заповнення платником податків податкової звітності про контрольовані іноземні компанії (далі – КІК) в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомляє, що в процесі підготовки відповідних звітів про КІК за 2022 звітний (податковий) рік у 2024 році виникли питання щодо порядку відображення фінансових показників у таких Звітах, оскільки відсутні детальні офіційні роз’яснення.
Враховуючи зазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання:
1. За яким курсом Національного Банку України (далі – «НБУ») здійснюється перерахунок в гривню фінансових показників, що відображаються у графах 23-25 Звіту про КІК – офіційним курсом гривні до іноземних валют (середній за період), опублікованим НБУ на офіційному сайті, чи середньозваженим курсом НБУ за звітний податковий період, обрахованим за формулою, наданою в Листі НБУ від 22.03.2004 № 13-410/1390?
2. Чи потрібно відображати у графі 30 Звіту про КІК суму прибутку КІК, що була фактично виплачена на користь контролюючої особи у звітному (податковому) році, але розподіленого за результатами минулих періодів?
3. За яким курсом має відображатись у графі 30 Звіту про КІК сума прибутку КІК, що була фактично виплачена на користь контролюючої особи – аналогічно до курсу, що використовується при відображенні фінансових показників КІК у графах 23-25 Звіту про КІК, чи відповідно до вимог п. 164.4 ст. 164 Кодексу, що застосовуються при визначенні бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб при заповненні декларації про майновий стан і доходи за звітний (податковий) рік, тобто за валютним курсом Національного банку України(далі – НБУ), що діяв на момент нарахування (отримання) такого доходу?
Щодо питання 1 – 3
КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидентаУкраїни або юридичної особи – резидентаУкраїни(підпункт 39².1.1 пункту 39².1 статті 39² розділу І Кодексу).
Контролюючою особою є фізична особа або юридична особа – резидентиУкраїни, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) КІК або здійснює фактичний контроль над КІК(підпункт 39².1.2 пункту 39².1 статті 39² розділу І Кодексу).
Пунктом 392.2 статті 392 Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених цією статтею.
Скоригованим прибутком КІК визнається прибуток КІК до оподаткування відповідно до даних її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року - за періоди, що закінчуються у відповідному календарному році) відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються такою КІК, та строків для підготовки такої звітності у відповідній іноземній юрисдикції.
Норма підпункту 392.3.4 пункту 392.3 статті 392 Кодексу встановлює, що скоригований прибуток КІК, визначений в іноземній валюті, підлягає перерахунку в гривню за середньозваженим офіційним курсом НБУза звітний (податковий) період.
Контролююча особа самостійно здійснює розрахунок скоригованого прибутку кожної КІК на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених підпунктом 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 Кодексу, та визначає частку скоригованого прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, пропорційно частці у цій КІК, якою вона володіє.
Крім того, контролюючі особи зобов'язані подавати звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.
Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту про контрольовані іноземні компанії, скорочену форму Звіту про контрольовані іноземні компанії (далі – Звіт) та Порядок заповнення Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії і подання до контролюючого органу (далі – Порядок).
Так, у графі 21 Звіту зазначається код валюти, яка визначена як валюта звітності КІК.
У графі 21.1 Звіту зазначається валюта звітності КІК.
У графі 21.2 Звіту зазначається середньозважений офіційний курс НБУ за звітний (податковий) період.
В той же час, у графах 22-25, 26, 29, 30, 34 Звіту контролююча особа відображає фінансові показники КІК у перерахунку на гривню за середньозваженим офіційним курсом НБУ за звітний (податковий) період, який зазначається у графі 21.2 Звіту.
Проте, на сайті НБУ публікується середній (не середньозважений) офіційний курс гривні щодо іноземних валют за період (щомісячний та щорічний).
Водночас у Листі НБУ від 22.03.2004 № 13-410/1390 «Щодо визначення середньорічного курсу» зазначається, що середньозважений курс гривні до іноземних валют за місяць визначається за такою формулою:
∑=Ki*niN, де Кi – значення курсу в періоді, ni – кількість днів у періоді, i – індекс періоду, протягом якого курс не змінювався.
З огляду на зазначене, існує правова невизначеність щодо методології перерахунку скоригованого прибутку КІК з іноземної валюти в гривню та відображення його у Звіті про КІК, що у свою чергу, позбавляє можливості правильного застосування положень статті 392 розділу І Кодексу, зокрема, щодо достовірності відображення інформації у Звіті.
Таким чином, питання щодо методики перерахунку скоригованого прибутку КІК, визначеного в іноземній валюті, в гривню за середньозваженим офіційними курсом НБУ за звітний період потребує погодження з Міністерством фінансів України як головного органу в системі центральних органів виконавчої влади, що здійснює державне регулювання бухгалтерського обліку, фінансової, бюджетної звітності та аудиту в Україні, розробляє стратегію розвитку національної системи бухгалтерського обліку, визначає єдині методологічні засади бухгалтерського обліку та складення фінансової і бюджетної звітності, обов’язкові для всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування (крім банків).
При цьому, у графі 30 Звіту контролююча особа зазначає суму прибутку КІК, що була фактично виплачена на користь такої особи, незалежно від періоду його розподілу.
Така сума прибутку КІК відображається у графі 30 Звіту у перерахунку на гривню за курсом НБУ, що використовується для перерахунку фінансових показників КІК, визначених у графах 22-25, 26, 29, 34 Звіту.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |