Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей складання податкових накладних за операціями з надання автотранспортних послуг, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, одним із основних видів діяльності Товариства є надання автотранспортних послуг по перевезенню товарів на митній території України.
Оскільки Товариство не має власного автотранспортних засобів, перевезення здійснюється із залученням для цього перевізників на підставі договорів про надання транспортних послуг. Перевезення здійснюється щоденно декількома рейсами за різними маршрутами та у відповідні дні місяця.
Окремі залучені перевізники – платники ПДВ здійснюють щоденно декілька рейсів за різними маршрутами, інші залучені перевізники – платники ПДВ здійснюють декілька перевезень протягом місяця. При цьому Товариство складає акти виконаних робіт (наданих послуг) відповідно до складених податкових накладних.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: чи не буде порушенням, якщо податкові накладні перевізник буде складати не за правилом першої події, а декілька разів на місяць у визначені дати, виходячи із умов, передбачених у договорі?
Разом з тим, у зверненні не зазначено, чи для одного замовника здійснюються такі перевезення, а також чи є замовник або замовники платниками ПДВ, бюджетними організаціями, тощо.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Правила складання податкової накладної (у тому числі заповнення її обов'язкових реквізитів) регулюються статтею 201 ПКУ та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 (далі – Порядок № 1307) .
Пунктом 201.4 статті 201 ПКУ визначені порядок та умови складання зведених податкових накладних.
Так, платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:
покупцям – платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця;
покупцям – особам, не зареєстрованим платниками податку, – можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.
У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.
Періодичність складання таких зведених податкових накладних протягом звітного (податкового) періоду на одного контрагента-покупця визначається умовами цивільно-правового договору.
Отже, протягом звітного (податкового) періоду платник податку – постачальник має право на складання однієї зведеної податкової накладної яка складається не пізніше останнього дня такого періоду або двох та більше зведених податкових накладних виходячи із умов передбачених у цивільно - правовому договорі.
Визначення ритмічного характеру постачання залежить лише від факту постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць і не залежить від того, за одним або за різними договорами воно здійснене.
Для складення зведеної податкової накладної в ПКУ визначена єдина вимога – вона має бути складена не пізніше останнього дня місяця, у якому здійснено ритмічне постачання.
Водночас платник ПДВ має право самостійно визначити, з якою періодичністю в межах місяця він складатиме зведені податкові накладні. Тобто зведена податкова накладна може бути складена і частіше. Проте рішення про періодичність її складання в такому разі потрібно зафіксувати в договорі з покупцем.
Складати або ні зведену податкову накладну – право, а не обов'язок платника. Тому при здійсненні «ритмічних» постачань на кожну операцію (з урахуванням першої події) можуть бути складені і звичайні податкові накладні.
Пунктом 19 Порядку № 1307 передбачено, що у разі складання зведеної податкової накладної в графі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки «4».
У графі 2 зведеної податкової накладної зазначається весь опис (номенклатура) поставлених протягом місяця товарів/послуг.
При цьому відсутність факту оплати поставлених товарів/послуг (крім визначених пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ) не звільняє постачальника (продавця) від складання зведеної податкової накладної.
Отже у разі здійснення операцій з безперервного постачання товарів/послуг одному покупцеві в межах двох різних угод протягом місяця може бути складена зведена податкова накладна, заповнення якої здійснюється відповідно до вимог Порядку № 1307.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |