Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «»(далі – ТОВ) щодоформування витрат суборендарем на суму відшкодування (компенсації) орендарю витрат, понесених ним на закладення та догляд виноградників, розміщених на переданих в суборенду земельних ділянках с/г призначеннята, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні,орендар земельної ділянки комунальної форми власності з дозволу орендодавця передаватиме у суборенду земельні ділянки сільськогосподарського призначення (с/г угіддя – багаторічні насадження), на яких розміщені орендарем та за його рахунок виноградники, що обліковуються у орендаря як основні засоби.
Суборендар зобов’язаний відшкодовувати орендарю витрати, понесені ним на закладення та догляд виноградників,розміщених на земельних ділянках с/г призначення.
ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступнихпитань:
1. Чи має право суборендар відносити на витрати (зменшувати фінансовий результат до оподаткування)суму відшкодування (компенсації) орендарю витрат, понесених ним до укладення договору суборенди, на закладення та догляд виноградників, розміщених на переданих в суборенду земельних ділянках с/г призначення (с/г угіддя – багаторічні насадження), нараховану та сплачену за договором суборенди чи за окремим цивільно-правовим договором, окремо від плати за суборенду?
2.Які податкові наслідки матиме порушення суборендарем вимог п. 288.6
ст. 288 Кодексу, якщо плата за суборенду перевищуватиме орендну плату за землю?
Щодо питання 1
Відповідно до п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 19.1 Кодексу контролюючі органи, визначені п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій ст. 193 цього Кодексу, зокрема, надають індивідуальні податкові консультації, інформаційно-довідкові послуги з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Тож питання організації та здійснення господарської діяльності, оформлення договірних відносин між суб’єктами господарювання та укладення відповідних договорів регулюються нормами Господарського кодексу України, Земельного кодексу України, цивільного законодавства, інших нормативно-правових актів та не належать до компетенції ДПС.
Водночас повідомляємо, що відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з п. 44.2 ст. 44 Кодексу для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Отже, у разі відшкодування (компенсації) суборендарем витрат, понесених орендарем на закладення та догляд виноградників, розміщених на переданих в суборенду земельних ділянках с/г призначенняпісля укладення договору суборенди та Державної реєстрації прав суборенди, суборендар відображає таку операцію відповідно до правил бухгалтерського обліку при умові її підтвердження первинними документами.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
З питання порядку відображеннявитрат у бухгалтерському обліку суборендаряу вигляді компенсації (відшкодування) перерахованої орендарю за закладення ним та догляд виноградників на земельних ділянках с/г призначення доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.
Щодо питання 2
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності справляється відповідно до вимог ст. 288 Кодексу.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 Кодексу).
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами)( п. 288.4 ст. 288 Кодексу).
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу (п. 288.5 ст. 288 Кодексу).
Плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати (п. 288.6 ст. 288 Кодексу).
Згідно з частинами першою – другою ст. 8 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі» (зі змінами та доповненнями) (далі – Закон), орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця (крім випадків, визначених законом). Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду.
Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому.
Договірні відносини між орендарем земельної ділянки державної та комунальної власності та суборендарем цієї ділянки регулюються Земельним та Цивільним кодексами України та Законом. На контролюючі органи не покладено функцію з контролю за розміром плати, визначеної договором суборенди земельної ділянки, зокрема сільськогосподарські угіддя – багаторічні насадження, виноградники, або окремим цивільно-правовим договором, суму якої суборендар має відшкодувати орендарю.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |