Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму звернені платник податків зазначив, що основний вид діяльності – 66.19 «Інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення». Перелік фінансових послуг, що надаються: діяльність із залучення коштів установників управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю.
ТОВ відповідно до Закону України від 19 червня 2003 року № 978-IV «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» (далі – Закон № 978) є управителем – фінансова установа, яка від свого імені діє в інтересах установників управителя майном і здійснює управління залученими коштами згідно з законодавством, Правилам фонду та відповідає вимогам, встановленим цим Законом.
Довірителями виступають юридичні та фізичні особи.
У випадку смерті довірителя, відповідно до ст. 20 Закону № 978, а також відповідно до положень договору, управління майном, яке здійснюється за договором про участь у фонді фінансування будівництва (далі – ФФБ), припиняється про участь у фонді фінансування будівництва, а управитель зобов'язаний повернути грошові кошти спадкоємцю, які були внесені в ФФБ (довірителем, який помер).
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Чи виступає управитель податковим агентом відповідно до п.п. 162.1.3 п. 162.1 ст. 162 Кодексу щодо податку на доходи фізичних осіб при оформленні документів стосовно повернення грошових коштів внесених у ФФБ (довірителем, який помер), у випадку звернення фізичних осіб – спадкоємців?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема, дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав визначено ст. 174 Кодексу.
Об’єкти спадщини платника податку поділяються з метою оподаткування на готівку або кошти, що зберігаються на рахунках / електронних гаманцях спадкодавця, відкритих у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг / емітентах електронних грошей, депозитні, ощадні, іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю (п.п. «ґ» п. 174.1 ст. 174 Кодексу).
Ставки податку на доходи фізичних осіб, які застосовуються для оподаткування об’єктів спадщини зазначено у п. 174.2 ст. 174 Кодексу.
При цьому особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, і зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців – нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах – до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями – резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах – до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (п. 174.3 ст. 174 Кодексу).
Враховуючи викладене, у разі якщо грошові кошти, які попередньо були внесені фізичною особою – довірителем (спадкодавцем) на рахунок фінансової установи (управителя) повертаються фізичним особам – спадкоємцям на підставі свідоцтва про право на спадщину, то у розумінні Кодексу, такий дохід не оподатковується податком на доходи фізичних осіб за умови сплати зазначеного податку з урахуванням норм ст. 174 Кодексу, а отже управитель не є податковим агентом щодо сплати податку до бюджету.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_____________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |