Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись ст. 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс), розглянуло звернення на отримання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, платник податків зареєстрований особою, яка займається незалежною професійною діяльністю і просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливості нарахування та сплати мінімального страхового внеску в період дії воєнного стану.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку передбачено Законом України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, платниками єдиного внеску є, зокрема, особи які провадять незалежну професійну діяльність.
Базою нарахування для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць, в якому отримано дохід (прибуток) (абзац перший п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464).
Законом України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесені зміни до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.
Згідно з п. 919 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 Закону № 2464, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. При цьому положення абзацу другого п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 щодо таких періодів для таких осіб не застосовується.
Такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 919 розділу VIII Закону № 2464 єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався (абзац другий п. 919 розділу VIII Закону № 2464).
Таким чином, єдиний внесок сплачується згідно з базою нарахування єдиного внеску. При цьому тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність мають право не сплачувати єдиний внесок за себе.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |