X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.03.2024 р. № 1588/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території зазначених у зверненні товарів та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є українським розробником і виробником засобів радіозв’язку, здійснює сертифікаційні та експертні дослідження в галузі криптографічного та технічного захисту інформації, реалізує комплексні рішення щодо побудови професійного радіозв'язку виробництва компанії.

Відповідно до укладених договорів та державних контрактів Товариство здійснює постачання радіостанцій. Радіостанції, які ввозяться Товариством на митну територію України у митному режимі імпорту, класифікуються за товарною підкатегорією 8517 62 00 00 згідно з УКТ ЗЕД.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1) чи підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 92 підрозділу 2  розділу XX ПКУ операції з постачання на митній території України товарів, які  класифікуються за товарною підкатегорією 8517 62 00 00 згідно з УКТ ЗЕД?;

2) чи підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 68.2 пункту 68 підрозділу 10 розділу XX ПКУ операції з постачання на митній території України товарів, які класифікуються за товарною підкатегорією 8517 62 00 00 згідно з УКТ ЗЕД?

Разом з тим, у зверненні не зазначено, чи відповідає Товариство критеріям, визначеним пунктом 68 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, а товари, які класифікуються за товарною підкатегорією 8517 62 00 00 згідно з УКТ ЗЕД та постачаються на митній території України, є товарами власного виробництва, чи ввезеними на митну територію України, чи виготовленими на митній території України іншими суб’єктами господарювання.

У зв’язку з цим ДПС надає загальне роз’яснення щодо порушеного питання.   

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділами 2 і 10 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Пунктом 92 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, але не більше ніж до 1 січня 2025 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту (у тому числі переміщення (пересилання) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях) товарів, визначених пунктом 924 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, у тому числі переносних радіостанцій, що класифікуються у товарних підкатегоріях 8517 62 00 00, 8517 69 30 90, 8517 69 90 00 згідно з УКТ ЗЕД.

Положення пункту 92 підрозділу 2 розділу XX ПКУ не застосовуються до товарів, що мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або державою-агресором щодо України згідно із законодавством, та/або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом.

Підпунктом 68.2 пункту 68 підрозділу 10 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, до 01 січня 2037 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції:

із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту обладнання та комплектуючих, що ввозяться суб'єктами господарювання, які відповідають критеріям, визначеним пунктом 68 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, виключно для використання у власній виробничій діяльності та класифікуються за товарними підкатегоріями згідно з УКТ ЗЕД, визначеними у підпункті 68.2 вказаного пункту ПКУ, у тому числі за товарною підкатегорією 8517 62 00 00.

з постачання на митній території України суб'єктами господарювання, які відповідають критеріям, визначеним пунктом 68 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, товарів власного виробництва.

Положення підпункту 68.2 пункту 68 підрозділу 10 розділу XX ПКУ не поширюються на товари, що мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом.

У разі нецільового використання обладнання та комплектуючих, ввезених на митну територію України у порядку, визначеному цим підпунктом, платник податку зобов'язаний збільшити податкові зобов'язання за наслідками податкового періоду, на який припадає таке порушення, на суму ПДВ, що мала бути сплачена/нарахована на дату виникнення таких податкових зобов'язань з ПДВ, а також сплатити пеню відповідно до закону.

Водночас, для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого підпунктом 68.2 пункту 68 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, відповідні суб’єкти господарювання (платники податків) повинні відповідати одночасно таким критеріям:

утворені в установленому законом порядку після 01 січня 2022 року;

місцем податкової адреси та місцем здійснення діяльності яких є виключно населені пункти, визначені у пункті 68 підрозділу 10 розділу XX ПКУ;

основним видом діяльності яких є діяльність у переробній промисловості (група 10, клас 11.06, 11.07 група 11, група 13 − 18, група 20 − 27, клас 29.3 група 29, клас 30.1 − 30.4, 30.92, 30.99 група 30, група 31 − 33 секції C КВЕД ДК 009-2010);

не мають відокремлених підрозділів, дочірніх підприємств, представництв та філій;

питома вага доходу, отриманого суб'єктом господарювання від реалізації продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу протягом звітного періоду становить понад 90 відсотків;

сума річного доходу (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період, не перевищує 40 мільйонів гривень;

середньооблікова кількість працівників протягом звітного періоду становить не менше 10 осіб;

виробничі потужності розташовані виключно на території населених пунктів, зазначених у пункті 68 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених таким пунктом.

Дія пункту 68 підрозділу 10 розділу XX ПКУ не поширюється на суб'єктів господарювання, які утворені після 01 січня 2022 року шляхом реорганізації (поділу, виділення), податковою адресою яких є інші, ніж зазначені у такому пункті, населені пункти, або здійснюють свою діяльність з виробництва товарів у інших населених пунктах.

Якщо платники податку, які застосовують норми пункту 68 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, у будь-якому звітному періоді досягли показників, з яких хоча б один не відповідає критеріям, зазначеним у такому пункті, то такі платники податків зобов'язані починаючи з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду, в якому відбулась така невідповідність, нараховувати та сплачувати податки у загальному порядку.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 92 підрозділу 2  розділу XX ПКУ, на операції з постачання на митній території України, зокрема, переносних радіостанцій, які  класифікуються за товарною підкатегорією 8517 62 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, не поширюється.

Щодо питання 2

Якщо Товариство відповідає критеріям, визначеним пунктом 68 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, а зазначені у зверненні товари, які класифікуються за товарною підкатегорією 8517 62 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, є товарами власного виробництва, то на операції Товариства з постачання таких товарів на митній території України поширюється режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений підпунктом 68.2 пункту 68 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.

У разі недотримання таких умов вказані операції підлягатимуть оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.

Додатково ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом договорів, первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.

Достовірність нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та/або правомірність застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ може бути встановлена виключно за результатами проведення відповідних перевірок, передбачених ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).