X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.03.2024 р. № 1618/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Державного підприємства«» (далі – ДП) щодо відображення у рядку 3.2.4 додатка PIдо рядка 03 РІ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (зі змінами та доповненнями) (далі – Декларація) всієї суми непогашеного від’ємного значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток за 2021, 2022, 2023 роки і в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, до 2023 рокуДП було включено до Реєстру великих платників податків (далі – Реєстр) та на нього розповсюджувались особливості щодо великих платників податків, визначені Кодексом.

Згідно з абзацами другим – п’ятим п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140 Кодексу ДП як великий платник податків зменшував фінансовий результат до оподаткування на 50 відсотків непогашеної суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.

Станом на 01.01.2024 залишились залишки частин сум (50 відсотків) від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, не включені у зменшення фінансового результату до оподаткуванняза 2021, 2022, 2023 роки.

З 2024 року ДП виключено з Реєстру.

ДП просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:

Чи правомірне включення ДП з I кварталу 2024 року до рядка 3.2.4 додатка PI до рядка 03 РІ Декларації всієї суми непогашеного від’ємного значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток (залишки частини суми (50 відсотків) від’ємного значення об’єкта оподаткуванняза 2021, 2022, 2023 роки) незалежно від того, коли така сума виникла: протягом 2022 року чи у попередніх роках?

Відповідно до п.п. 14.1.24 п. 14.1 ст. 14 Кодексу великий платник податків – юридична особа або постійне представництво нерезидента на території України, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує еквівалент 50 мільйонів євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України за той самий період, або загальна сума податків, зборів, платежів, сплачених до Державного бюджету України, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, крім митних платежів, за такий самий період перевищує еквівалент 1,5 мільйона євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України за той самий період.

Згідно з п. 64.7 ст. 64 Кодексу центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, визначає порядок обліку платників податків у контролюючих органах та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік з урахуванням критеріїв, визначених цим Кодексом для великих платників податків.

У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків.

Згідно з  п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140 Кодексу встановлено, що фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема, на суму від'ємного значення об'єкта оподаткування платника (крім великих платників податків) минулих податкових (звітних) років.

Великі платники податків зменшують фінансовий результат до оподаткування на частину суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років до повного його погашення у такому порядку.

Великі платники податків мають право зменшувати фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду (прибуток, збиток або нульове значення) не більше ніж на 50 відсотків непогашеної суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.

Сума від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, не погашена позитивним значенням об'єкта оподаткування податкового (звітного) року, зменшує фінансовий результат до оподаткування (прибуток, збиток або нульове значення) майбутніх податкових (звітних) періодів у розмірі не більше 50 відсотків такої непогашеної суми до її повного погашення.

Якщо непогашена сума від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років становить не більше 10 відсотків позитивного значення об'єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, обрахованого відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 цього Кодексу без урахування непогашеного від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, така сума від'ємного значення зменшує фінансовий результат до оподаткування цього податкового (звітного) періоду в повному обсязі.

Положення цього підпункту застосовуються з урахуванням пунктів 3 та 42 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу.

Для цілей цього підпункту погашеними вважаються суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, для яких одночасно виконуються дві такі умови:

а) ці суми були включені до розрахунку об'єкта оподаткування майбутніх податкових (звітних) періодів;

б) за рахунок цих сум було зменшено позитивне значення об'єкта оподаткування (прибуток) відповідних податкових (звітних) років, обраховане відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 цього Кодексу без урахування непогашеного від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.

При цьому, з урахуванням 42 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, особливості порядку врахування від'ємного значення об'єкта оподаткування у зменшення фінансового результату до оподаткування вперше застосовується при розрахунку об'єкта оподаткування за результатами податкових (звітних) періодів 2022 року.

Він поширюється також на суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, не погашені станом на 1 січня 2022 року.

Отже, у разі якщо платника податків, який перебував у Реєстрі на 2022 та 2023 рік і уці роки застосовував обмеження для великих платників податків, передбачені п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140 Кодексу, виключено зРеєстру великих платників податків на 2024 рік, то на нього у звітних періодах 2024 року не поширюються вищенаведені обмеження і він може врахувати у рядку 3.2.4 додатка PI до рядка 03 РІ Декларації за звітні періоди 2024 року суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років (залишки частини суми (50 відсотків) від’ємного значення об’єкта оподаткування за 2021, 2022, 2023 роки),  за рахунок якої не було зменшено позитивне значення об’єкта оподаткування відповідних податкових (звітних) років.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).