X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.03.2024 р. № 1625/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо відображення у податковій звітності з ПДВ операцій та, керуючись статтею 52Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, на підставі укладеного з благодійним фондом договору Товариство здійснює збір коштів (благодійних внесків) від фізичних осіб та передачу таких зібраних коштів в повному обсязі благодійному фонду без отримання будь-якої компенсації по таким операціям.

Отримання зазначених коштів Товариство оформлює розрахунковим документом – фіскальним чеком встановленої форми.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи належать операції з отримання коштів від фізичних осіб як благодійних внесків до переліку операцій, що не є об’єктом оподаткування відповідно до пункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу VПКУ?;

2) чи необхідно обсяги операцій з отримання коштів від фізичних осіб як благодійних внесків та передачу таких коштів благодійному фонду відображати у рядках 5 та 10.4 податковоїдекларації з ПДВ?

Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності,  інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 185.1 статті 185розділу V ПКУ об'єктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

Постачання послуг – будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Статтею 196 розділу VПКУ визначено перелік операцій, які не є об’єктом оподаткування, зокрема:

надання послуг звиконання платіжних операцій, що надаються надавачами платіжних послуг, операторами платіжних систем; розрахунково-касового обслуговування; інкасації;залучення, розміщення та повернення коштів за договорами позики, депозиту, вкладу (у тому числі пенсійного);управління коштами та цінними паперами (корпоративними правами та деривативами); доручення, надання, управління і відступлення прав вимоги за фінансовими кредитами фінансових установ;надання гарантій, банківських поручительств; випуску, погашення електронних грошей; емісії, обміну, погашення цифрових грошей Національного банку України (підпункт 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу VПКУ).

Форма та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289, із змінами та доповненнями (далі – Порядок № 21).

Відповідно до підпункту 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21 у рядку 5 податкової декларації з ПДВ (далі – декларація)вказуються зокрема, обсяги операцій з постачання товарів/послуг, що не є об'єктом оподаткування.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку - превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону № 996)). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.

Податковий облік ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, а тому при визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання тих чи інших товарів/послуг необхідно встановити фактичну сутність таких операцій, а також врахувати те, яким чином у бухгалтерському обліку відображається факт здійснення таких операцій.

Щодо питань 1–2

Якщо платник ПДВ отримує кошти від фізичних осіб як благодійні внески і такі кошти не є оплатою вартості товарів/послуг, то при отриманні таких коштів у платника податку не виникає об’єкт оподаткування ПДВ і такаоперація в декларації з ПДВ не відображається.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).