Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ДП «»(далі – ДП) щодо відображення в Податковій декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (зі змінами та доповненнями) (далі – Декларація) балансової вартості орендованого приміщення на початок податкового періоду та суми нарахованої амортизаціїта,керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє таке.
Як зазначено у зверненні ДП є великим платником податків та веде бухгалтерський облік згідно з Міжнародними стандартами фінансової звітності (далі – МСФЗ).
ДП має орендоване приміщення на підставі підписаного довгострокового договору оренди з орендодавцем.
Згідно з МСФЗ 16 «Оренда» даний актив ДП визнає як право користування будівлею, яка прийнята в довгострокову оренду та відображена на бухгалтерському рахунку 103.01 «Будинки, споруди в оренді» і одночасно визнає зобов’язання з оренди.
ДП просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1.чи потрібно ДП відображати балансову вартість орендованого приміщення на початок податкового періоду та суму нарахованої амортизації в рядку А3 додатку АМ до Декларації?
2.чи необхідно в рядку 1.1.1 додатка PI та рядку 1.2.1 АМ додатка PI відображати бухгалтерську та податкову амортизацію орендованих основних засобів разом з амортизацією власних основних засобів?
Щодо питань 1, 2
У разі використання міжнародних стандартів фінансової звітності нормативним документом, що регламентує принципи визнання, оцінки, подання оренди та розкриття інформації про неї є Міжнародний стандарт фінансової звітності 16 «Оренда» від 30.06.2017 (далі – МФЗС 16).
Згідно з параграфом 22 МФЗС 16 на дату початку оренди орендар визнає актив з права користування та орендне зобовʼязання.
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Статтею 138 Кодексу встановлені різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів.
Вимоги пп. 138.1 - 138.3 ст. 138 Кодексу не застосовуються до операцій з активами з права користування за договорами оренди (п. 138.4 ст. 138 кодексу), якими відповідно до п.п. 14.1.12 п. 14.1.1 ст. 14 Кодексу визначаються визнані орендарем згідно з вимогами міжнародних стандартів фінансової звітності активи, які представляють право орендаря використовувати базовий актив протягом строку оренди.
Отже, операції з активами з права користування за договорами оренди, визнаними орендарем як нематеріальні активи згідно з вимогами міжнародних стандартів фінансової звітності, відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку без застосування коригуючих різниць згідно з пп. 138.1 - 138.3 ст. 138 Кодексу.
Враховуючи викладене вище, ДП не відображає балансову вартість орендованого приміщення на початок податкового періоду та суму нарахованої амортизації в рядку А3 додатку АМ до Декларації.
Крім того, зважаючи на те, що різниці, встановлені п. 138.1, п. 138.2 ст. 138 Кодексу за операціями з активами з права користування за договорами орендине визначаються, то рядки1.1.1 та 1.2.1 АМ додатка РІ до рядка 03 РІ Деклараціїза цими операціями не заповнюються.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |