X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.03.2024 р. № 1697/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба Україниза результатами розгляду звернення
ТОВ НВО «» (далі
ТОВ) щодо періоду списання пошкоджених активів внаслідок влучання снарядів при авіаційних обстрілах, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляєнаступне.

Як зазначено у зверненні, ТОВ є платником податку на прибуток та ПДВ на загальних підставах.

Внаслідок попадання снарядівпід час авіаційних обстрілів 02.03.2022  по території промислової зони, де були розташовані виробничі майданчики ТОВ, було пошкоджене майно підприємства. Факт настання події підтверджено актом Державної служби з надзвичайних ситуацій, витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань. У червні 2022 року представниками прокуратури «» окружної прокуратури м. «»у присутності представників підприємства було проведено попередній огляд руйнувань/пошкоджень майна підприємства в рамках кримінального впровадження.

У листопаді 2022 року (в зв’язку з поліпшенням ситуації у місті, поверненням працівників на робочі місця) керівництвом підприємства було прийнято рішення про проведення інвентаризації пошкоджених активів, сформовано інвентаризаційні комісії та видано наказ. У грудні 2022 року проведена часткова  інвентаризація пошкоджених активів, що зберігались/знаходились в місцях руйнування. За результатами інвентаризації було встановлено факти пошкодження/знищення майна підприємства, але встановити ступінь пошкоджень та оцінити придатність активів для подальшого використання підприємство не мало змоги у зв’язку з відсутністю можливості залучення фахівців для здійснення такої оцінки. Повна інвентаризація та експертна оцінка пошкоджених/знищених активів булапроведена у I кварталі 2023 року. Підприємство також залучило фахівців «» торгово-промислової палати, які здійснили огляд та оцінку ступеню пошкоджень та придатності для подальшого використання пошкодженихактивів ТОВ (отримано акт первинного фіксування стану нерухомого майна та активів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок воєнних (бойових) дій).

ТОВ просить надати відповідь з наступного питання:

у якому періоді ТОВ має відобразити в обліку списання пошкоджених активів – у 2022 році (по факту настання події) чи у 2023 році (по факту визначення суми збитків)?

Згідно з п. 44.1 ст. 44   Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст. 44 Кодексу.

Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток підприємств використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (абзац перший п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями).

Отже питання формування у бухгалтерського обліку витрат, які пов’язані з пошкодженням або знищенням нерухомого майна та активів платника податків, а також щодо відповідних підтверджуючих документів в частині методології такого обліку належать до компетенції Міністерства фінансів України.

Водночас повідомляємо, що з питань, пов’язаних з порядком списання підприємствами знищеного або зіпсованого майна у зв’язку із російською збройною агресією проти України, Міністерством фінансів України надано роз’яснення листом від 10.10.2022 № 41010-06-62/23254, який розміщено на сайті ДПС за посиланням: https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/629143.html.

Об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу (абзац перший п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу).

При цьому, Кодекс не визначає період для списання пошкоджених активів.

Такі операції платника податку на прибуток підприємства при визначенні фінансового результату до оподаткування та відповідно об’єкта оподаткування цим податком відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Водночас повідомляємо, що разіякщо у платника податкуз’явилась можливість доступу до пошкодженого або зруйнованогонерухомого майна, активів, то при їхсписанні необхідно враховувати таке.

Згідно з п. 138.1 ст. 138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується, зокрема, на суму:

залишкової вартості окремого об'єкта основних засобів та/або нематеріальних активів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі ліквідації або продажу такого об'єкта;

залишкової вартості окремого об'єкта невиробничих основних засобів та/або невиробничих нематеріальних активів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі ліквідації або продажу такого об'єкта.

Крім того, відповідно до п. 138.2 ст. 138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема, на суму залишкової вартості окремого об'єкта основних засобів та/або нематеріальних активів, визначеної з урахуванням положень ст. 138 Кодексу, у разі ліквідації або продажу такого об'єкта.

Отже, на підставі викладеного вище платник податку на прибуток у разі пошкодження, руйнування нерухомого майна, що належить до основних засобів такого платника податку, під час дії воєнного стану, при його списанні з балансу, здійснює коригування фінансового результату до оподаткування відповідно до вимог пунктів 138.1 та 138.2 ст. 138 Кодексу.

Водночас зазначаємо, що за операціями зі списання за результатами інвентаризації платником податкуіншого майна, що обліковується у складі запасів, різниці для коригування фінансового результату до оподаткування не виникають.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).