X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.03.2024 р. № 1679/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись статтею 53 Податкового кодексу України (далі – Кодексу),надає нову індивідуальну податкову консультацію ….з урахуванням висновків, викладених у рішенніОкружного адміністративного суду міста Києва від 27.10.2021 (справа № 640/962/21), і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин та норм законодавства, чинного на момент дії зазначених обставин.

На користь платника податків було стягнуто судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень –…

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. Чи включаються стягнуті за судовим рішенням судові витрати до складу місячного (річного) оподатковуваногодоходу особи, на користь якої такі судові витрати стягнуті?

2. Чи є об’єктом оподаткування стягнуті за судовим рішенням судові витрати?

3. Якими податками оподатковуються стягнуті за судовим рішенням судові витрати?

4. Чи є стягнуті за судовим рішенням судові витрати додатковим благом особи, на користь якої такі судові витрати стягнуті в розумінні норм Кодексу?

Щодо першого – четвертого питань

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до підпункту 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 якого платником податку є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Відповідно до підпункту 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 Кодексу дохід з джерелом його походження з України – будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Згідно з підпунктом 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 Кодексу об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента єзагальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Відповідно до пункту 164.1 статті 164 Кодексу базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених розділом IV Кодексу. Загальний оподатковуваний дохід – будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

У той же час положення підпункту 164.2.14 пункту 164.2 статті 164 Кодексу визначають перелік доходів платника податку, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, зокрема, дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім, зокрема, сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров’ю (підпункт «а»
підпункту 164.2.14 пункту 164.2 статті 164 Кодексу).

Питання судових витрат у адміністративному процесі врегульовано главою 8 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи (частина перша статті 132 КАС України).

Відповідно до частини третьої статті 132 КАС України до витрат, пов’язаних з розглядом справи, належать витрати:

1) на професійну правничу допомогу;

2) сторін та їхніх представників, що пов’язані із прибуттям до суду;

3) пов’язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз;

4) пов’язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;

5) пов’язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень КАС України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини першої статті 22 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Згідно з частиною другою статті 22 ЦКУ збитками визнаються втрати, яких особа зазнала у зв’язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Тобто, з метою відновлення свого порушенногоправа платник податків вимушений був звернутися до суду, сплативши судовий збір, та залучити фахівця в галузі права, сплативши вартість його послуг, та у зв’язку з цим поніс матеріальні витрати, чим зазнав реальних збитків в розумінні статті 22 ЦКУ.

Отже, судові витрати є збитками у розумінні абзацу «а» підпункту 164.2.14 пункту 164.2 статті 164 Кодексу та не відносяться до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків.

Додатково повідомляє, що з урахуванням положень ст. 53 Кодексу зазначена консультація, надана на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.10.2021 (справа № 640/962/21),має індивідуальний характер та може застосовуватись виключно ….