Державна податкова служба України на повторні звернення Товариства щодо справляння плати за землю (далі – Плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі − Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство, посилаючись на індивідуальну податкову консультацію від ......2024 № ……/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК, надану за зверненням від 01.02.2024 № 1 (вх. ДПС № ….../ІПК від .......2024), просить надати роз’яснення щодо форми та порядку справляння Плати (земельний податок або орендна плата) за земельну ділянку, щодо якої закінчився термін дії договору оренди землі, укладений органом місцевого самоврядування з іншою юридичною особою (далі − Договір), та на якій розташований об’єкт нерухомого майна (ресторан), власником якого є Товариство (далі – Ділянка).
Плата – це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Оскільки чинним законодавством розмежовано поняття земельний податок і орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, то відповідно до п.п. 14.1.72, 14.1.73 п. 14.1 ст. 14, п.п. 269.1.1 та 269.1.2 п. 269.1 ст. 269, п. 269.2 ст. 269, п.п. 270.1.1 та 270.1.2 п. 270.1 ст. 270, п. 287.7 ст. 287 Кодексу обов’язок платника зі справляння земельного податку, включаючи декларування та внесення податкових зобов’язань з податку, настає у власників земельних ділянок та постійних землекористувачів з дня виникнення права власності або права постійного користування земельними ділянками (п. 287.1 ст. 287 Кодексу), на підставі даних, визначених п. 286.1 ст. 286 Кодексу, зокрема даних Державного земельного кадастру, даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або даних інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 Кодексу).
У разі набуття права власності на об’єкт нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці, що перебуває у користуванні на праві оренди, до набувача одночасно переходить відповідно право оренди, на якій розміщений такий об’єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об’єкта. При цьому документи, що підтверджують набуття в особи права власності на об’єкт, є підставою для державної реєстрації переходу до набувача права власності або права користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об’єкт (пп. 4, 7 ст. 120 Земельного кодексу України).
Оскільки Товариство є власником об’єкта нерухомого майна (ресторан), що розташований на Ділянці, то свої зобов’язання в частині дотримання принципу платного використання землі Товариство має реалізовувати в межах Цивільного кодексу України через суб’єкта господарювання, який має відповідні права на Ділянку.
Разом з цим Товариство у зверненні від ……..2024 № 1 (вх. ДПС № …./ІПК від ……..2024) поінформувало, що 22.07.2023 термін дії Договору закінчився, тому з метою отримання Ділянки в оренду Товариство збирає землевпорядні документи.
У разі набуття Товариством права користування Ділянкою на умовах договору оренди, укладеного з Київською міською радою, у нього виникатиме обов’язок платника орендної плати за Ділянку на умовах та у розмірі згідно з укладеним договором.
Обов’язок обчислення податкових зобов’язань із земельного податку за Ділянку виникатиме у Товариства у разі набуття Ділянки у власність.
Використання Ділянки без оформлення відповідного права є порушенням земельного законодавства.
З питання прискорення оформлення відповідного права користування Ділянкою Товариству необхідно звернутися до органу місцевого самоврядування за місцем її розташування.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |