X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.04.2024 р. № 1735/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування операцій з інвестування та в межах компетенції повідомляє наступне.

У своєму зверненні платник податківпросить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи звільняється від оподаткування на підставі п.п. 165.1.44 п. 165.1 ст. 165 Кодексу дохід у вигляді акцій (корпоративних прав) юридичної особи – нерезидента, отриманий фізичною особою – резидентом внаслідок майнового внеску корпоративних прав юридичних осіб (резидентів/нерезидентів), а також прав вимоги, до статутного капіталу юридичної особи - нерезидента?

2. Чи буде вважатись майновий внесок фізичної особи – резидента України у вигляді корпоративних прав юридичних осіб (резидентів та/або нерезидентів), а також у вигляді прав вимоги до юридичних осіб (резидентів та/або нерезидентів) до статутного капіталу юридичної особи – нерезидента витратами фізичної особи на придбання інвестиційного активу, а саме акцій (корпоративних прав) такої юридичної особи – нерезидента?

3. Чи підлягає декларуванню в рядку 11.3 «Інші доходи, що не підлягають оподаткуванню» декларації про майновий стан і доходи фізичної особи сума доходу фізичної особи, отриманого у вигляді акцій (корпоративних прав) юридичної особи – нерезидента внаслідок здійснення майнового внеску до статутного капіталу такої юридичної особи – нерезидента?

4. Прошу підтвердити, що подарунок у вигляді акцій (корпоративних прав) юридичної особи – нерезидента і прав вимоги до юридичної особи – нерезидента, здійснений між членами сім’ї другого ступеня споріднення, оподатковується за нульовою ставкою згідно з п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу.

Щодо питань першого-другого

Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю (далі – товариство), порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов’язки їх учасників визначено Законом України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275).

Статтею 13 Закону № 2275 встановлено, що вкладом учасника товариства можуть бути гроші, цінні папери, інше майно, якщо інше не встановлено законом.

Вклад у негрошовій формі повинен мати грошову оцінку, що затверджується одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства. При створенні товариства така оцінка визначається рішенням засновників про створення товариства.

Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів визначено Законом України від 12 липня 2001 року № 2658-III «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі - Закон № 2658).

Відповідно до ст. 3 Закону № 2658 майном, яке може оцінюватися, вважаються об'єкти в матеріальній формі, будівлі та споруди (включаючи їх невід'ємні частини), об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості, машини, обладнання, транспортні засоби тощо; паї, цінні папери; нематеріальні активи, у тому числі об'єкти права інтелектуальної власності; цілісні майнові комплекси всіх форм власності. При цьому оцінка, зокрема, майна – це процес визначення його вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в ст. 9 Закону
№ 2658, і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.

Статтею 7 Закону № 2658 визначено випадки проведення оцінки майна. Так, оцінка майна проводиться у випадках, встановлених законодавством України, міжнародними угодами, на підставі договору, а також на вимогу однієї із сторін угоди та за згодою сторін. Проведення оцінки майна є обов'язковим, зокрема з метою оподаткування майна згідно з законом, крім випадків визначення розміру податку при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом ІV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Згідно з п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні

Відповідно до п.п. 165.1.44 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума майнового та немайнового внеску платника податку до статутного фонду юридичної особи - емітента корпоративних прав, в обмін на такі корпоративні права.

При цьому згідно з п.п. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Кодексу корпоративні права – це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Зауважуємо, що інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (п. 5.3 ст. 5 Кодексу).

Так, господарські організації –це юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку (частина друга ст. 55 Господарського кодексу України).

Отже, сума майнового внеску платника податку – фізичної особи до статутного капіталу юридичної особине включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку  на підставі п.п. 165.1.44 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Одночасно зауважуємо, що згідно з абзацом другим ст. 6 Закону України  від 18 вересня 1991 року № 1560-XII «Про інвестиційну діяльність» інвестиційна діяльність суб'єктів України за її межами регулюється законодавством іноземної держави, на території якої ця діяльність здійснюється, відповідними договорами України, а також спеціальним законодавством України.

Щодо питання третього

Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено ст. 179 Кодексу.

Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платника податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб – до 01 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV Кодексу (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу).

Фізична особа зобов’язана самостійно до 01 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 Кодексу).

Враховуючи викладене, оскільки внесок до статутного капіталу юридичної особи – нерезидента у розумінні Кодексу є витратами фізичної особи – резидента, то обов’язку щодо відображення в рядку 11.3 «Інші доходи, що не підлягають оподаткуванню» декларації про майновий стан і доходи у фізичної особине виникає.

Щодо питання четвертого

Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав визначено ст. 174 Кодексу, якою встановлено декілька ставок для оподаткування доходів платника податку, одержаних у вигляді спадщини, залежно від ступеня споріднення спадкодавця із спадкоємцем та їх резидентського статусу.

Згідно з п. 174.6 ст. 174 Кодексу об’єкти дарування, зазначені в п. 174.1 ст. 174 Кодексу, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом ІV Кодексу для оподаткування спадщини.

Об’єкти дарування платника податку з метою оподаткування визначено п. 174.1 ст. 174 Кодексу, зокрема, об’єкт комерційної власності, а саме: цінні папери (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), корпоративне право, власність на об’єкт бізнесу як такий, тобто власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу від неї, майнові та немайнові права (п.п. «в» п. 174.1 ст. 174 Кодексу).

Так, п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу визначено, що за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти дарування, що даруються членами сім’ї дарувальника першого та другого ступенів споріднення.

При цьому членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки ( п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Враховуючи зазначене, дохід у вигляді вартості акцій (корпоративних прав) та права вимоги до юридичної особи – нерезидента, отриманих у дарунок фізичною особою – резидентом (обдарованим) від фізичної особи – резидента (дарувальника), яка є членом сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою.

Водночас наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування конкретних доходів можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.