X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.04.2024 р. № 1737/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення адвокатащодо надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє таке.

Відповідно до звернення, адвокат здійснює свою діяльність індивідуально (не у складі бюро чи об’єднання) і запитує чи необхідно йому при отриманні гонорару від клієнта (юридичної, фізичної особи та фізичної особи – підприємця) в готівковій та (або) безготівковій формі застосовувати реєстратор розрахункових операцій та/або програмний реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО).

Правові засади застосування РРО/ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265). Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до статті 55 Господарського кодексу України (далі – Кодекс) суб’єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб’єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;  громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначає Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі – Закон № 5076).

Згідно зі статтями 1, 13 Закону № 5076 адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом № 5076. Адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту. При цьому адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.

Враховуючи зазначене, та як відповідь на питання, з урахуванням фактичних обставин викладених у зверненні, повідомляємо, що адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально і є самозайнятою особою, відповідно положень Кодексу не є суб'єктом господарювання, на нього не поширюється дія Закону № 265, тому при отриманні гонорару від клієнта (юридичної, фізичної особи та фізичної особи – підприємця) в готівковій та (або) безготівковій формі може не застосовувати РРО/ПРРО.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.