X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.04.2024 р. № 1744/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання банками майна, набутого у власність внаслідок звернення на нього стягнення, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Банк набуває у власність заставне нерухоме майно внаслідок звернення на нього стягнення та використовує таке майно у власній господарській діяльності. Надалі Банком здійснюється продаж такого майна.

Банк просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо правомірності застосування норм пунктів 189.15 статті 189 та 197.12 статті 197 ПКУ при здійсненні операцій з постачання (продажу) зазначеного майна.

Особливості оподаткування операцій з постачання банками майна, набутого у власність внаслідок звернення на нього стягнення, роз’яснено в індивідуальній податковій консультації, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій (далі – ІПК), на звернення Банку.

На доповнення до ІПК, з урахуванням описаних у зверненні обставин, ДПС повідомляє.

Відповідно до підпункту «а» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об’єкти застави позичальнику (кредитору).

Господарська діяльність – діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (підпункт 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).

Згідно з пунктом 188.1 статті 188 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком товарів/послуг, визначених цим пунктом.

В той же час пунктом 189.15 статті 189 ПКУ встановлено, що у разі постачання (продажу, відчуження іншим способом) банками та іншими фінансовими установами майна, набутого ними у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно, базою оподаткування є позитивна різниця між ціною постачання та ціною придбання такого майна. Ціна придбання визначається як вартість майна, за якою таке майно набуте у власність. У разі придбання майна у платника податку ціна придбання визначається з урахуванням податку на додану вартість.

Якщо за таким майном суми податку були включені до складу податкового кредиту банком, іншою фінансовою установою, застосовуються положення пункту 198.5 статті 198 ПКУ.

Згідно з пунктом 197.12 статті 197 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ, зокрема,  операції банків та інших фінансових установ з постачання майна, набутого ними у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно. Звільнення від оподаткування стосується тієї частини вартості майна, за якою воно було набуте у власність в рахунок погашення зобов’язань за договором кредиту (позики).

Як зазначено в ІПК, при здійсненні банком операцій з постачання майна, набутого ним у власність від платника ПДВ внаслідок звернення стягнення на таке майно, такий банк  зобов’язаний:

до частини вартості майна, за якою таке майно було набуте банком у власність в рахунок погашення зобов’язань за договором кредиту (позики), застосувати режим звільнення від оподаткування ПДВ на підставі абзацу другого пункту 197.12 статті 197 ПКУ;

у разі якщо під час придбання банком такого майна суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, – нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ;

нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної як позитивна різниця між ціною постачання та ціною придбання такого майна.

Ціна придбання майна, набутого банком у власність від платника ПДВ, визначається з урахуванням ПДВ, незалежно від того, включив банк під час придбання такого майна суми ПДВ до складу податкового кредиту чи ні.

Таким чином, ПКУ визначено особливий порядок визначення бази оподаткування операцій з постачання (продажу) банками майна, набутого ними у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно, який передбачає нарахування податкових зобов’язань з ПДВ виходячи з позитивної різниці між ціною постачання та ціною придбання такого майна (пункт 189.15 статті 189 ПКУ), та застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до частини вартості майна, за якою таке майно було набуте банком у власність в рахунок погашення зобов’язань за договором кредиту (позики) (пункт 197.12 статті 197 ПКУ). Водночас ПКУ не передбачено особливостей застосування зазначених норм залежно від того, використовувалося таке майно в господарській діяльності платника податку у періоді з дати придбання (набуття у власність) такого майна внаслідок звернення на нього стягнення до дати продажу (постачання) такого майна, чи ні.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).