X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.04.2024 р. № 1753/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин та норм законодавства, чинного на момент дії зазначених обставин.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що (…)внесено запис в Єдиному державному реєстрі про припинення підприємницької діяльності в (…).

(…)платник податків зареєстрований фізичною особою – підприємцем та взятий на облік як платник податків у (…).

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:

1. До якого податкового органу необхідно сплачувати єдиний податок
за 4 квартал 2021 року?

2. До якого податкового органу необхідно сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдинийвнесок) за 4 квартал 2021 року?

3. До якого податкового органу необхідно подавати річну податкову звітність?

4. В який термін податкова справа фізичної особи – підприємця має бути передана з (…) до (…)?

Підстави та порядок зняття з обліку фізичних осіб – підприємців у контролюючихорганах визначені п. 65.10 ст. 65 ПКУ та розділом XI Порядку обліку платників податків і зборів,затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 із змінами тадоповненнями (далі – Порядок № 1588).

Відповідно до п.п. 1 п. 11.18 розділу XI Порядку № 1588 підставою для зняття фізичноїособи – підприємця з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості з Єдиногодержавного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадськихформувань (далі – ЄДР) про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльностіфізичною особою – підприємцем за її рішенням, або за судовим рішенням, або у разі їїсмерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою.

Дата зняття з обліку фізичної особи – підприємця відповідає даті отримання відомостейпро державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи –підприємця.

Підпунктом 6 п. 11.18 розділу XI Порядку № 1588 визначено, що після державної реєстраціїприпинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись уконтролюючих органах як фізична особа – платник податків, яка отримувала доходи відпровадження підприємницької діяльності.

Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадженняпідприємницької діяльності.

У разі зміни місця проживання фізичної особи процедури та дії, визначені пп. 6 п. 11.18 розділу XI Порядку № 1588, проводяться в контролюючому органі, в якому платник податків перебував на обліку за основним місцем обліку на момент отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

Якщо після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа повторно реєструється як підприємець або особа, що провадить незалежну професійну діяльність, за новим місцем проживання (місцезнаходженням), що обслуговується іншим контролюючим органом, то процедури, визначені пп. 6 п. 11.18 розділу XI Порядку № 1588, завершуються у контролюючому органі за новим місцем проживання (місцезнаходженням).

Згідно з п. 6.1 розділу VI Порядку № 1588 взяття на облік за основним місцем обліку фізичної особи – підприємця здійснюється після її державної реєстрації згідно із Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» із змінами та доповненнями, контролюючим органом за місцем її державної реєстрації на підставі, зокрема, відомостей про державну реєстрацію фізичної особи – підприємця.

Взяття на облік за основним місцем обліку фізичної особи – підприємця контролюючим органом проводиться у день отримання відомостей про державну реєстрацію фізичної особи – підприємця та здійснюється датою внесення даних до Реєстру самозайнятих осіб за номером, який відповідає порядковому номеру реєстрації відповідного повідомлення державного реєстратора в журналі реєстрації заяв та повідомлень про взяття на облік (внесення змін) платників податків (для самозайнятих осіб) за формою № 7-ОПП (п. 6.4 розділу VI Порядку № 1588).

При цьому взяття на облік фізичної особи – підприємця, яка вдруге зареєструвалася у державного реєстратора, але у контролюючому органі ще не була знята з обліку, не припиняє її зобов’язань по забезпеченню остаточних розрахунків з податків від провадження підприємницької діяльності за її першою реєстрацією.

Тобто, незалежно від того, що процедура зняття з обліку фізичної особи – підприємця в контролюючих органах не завершена, але такий платник вдруге зареєструвався у державного реєстратора, то взяття його на облік здійснюється контролюючим органом за основним місцем обліку у день отримання відомостей з ЄДР щодо фізичної особи – підприємця та здійснюється датою внесення даних до Реєстру самозайнятих осіб за номером, який відповідає порядковому номеру реєстрації відповідного повідомлення державного реєстратора.

Відповідно до п. 10.15 розділу Х Порядку № 1588 контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) передає облікову справу платника податків та інші документи щодо адміністрування податків, зборів контролюючому органу за основним місцем обліку, зокрема, після закінчення бюджетного періоду.

Відповідно до інформаційних баз ДПС Ви зареєстровані фізичною особою – підприємцем платником єдиного податку третьої групи(5 відсотків), без сплати податку на додану вартість, основне місце обліку – (…).

Згідно з п. 291.2 ст. 291 Кодексу спрощена система оподаткування, обліку та звітності – це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Сплата єдиного податку платниками першої – третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси (п. 295.4 ст. 295 Кодексу).

Податкова декларація платника єдиного податку подається до контролюючого органу за місцем податкової адреси (п. 296.4 ст. 296 Кодексу).

Податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі (п. 45.1 ст. 45 Кодексу).

Відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску є фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Пунктами 1 та 4 частини другої ст. 6 Закону № 2464 визначено, що платник єдиного внеску зобов’язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до контролюючого органу за основним місцем обліку в порядку та строки визначені законодавством.

Звертаємо увагу, що Законом України від 19 вересня 2019 року № 116-IX «Про внесення змін до Кодексу щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб» з 01.01.2021 внесено зміни, зокрема, до п.п. 296.3 ст. 296 Кодексу та до наказу Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку» (Податкову декларацію платника єдиного податку доповнено додатком 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску».

З огляду на зазначене, за 4 квартал 2021 року сплата єдиного податку та єдиного внеску, надання податкової звітності здійснюється до контролюючого органу за місцезнаходженням (основним місцем обліку)(…).

Зауважуємо, що тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно до п 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.