X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.04.2024 р. № 1800/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо застосування частки використання товарів/послуг в оподатковуваних операціях та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство використовує придбані з ПДВ товари/послуги частково в оподатковуваних, а частково – в неоподатковуваних операціях та нараховує податкові зобов’язання згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ і складає протягом року відповідні податкові накладні виходячи з частки використання таких товарів/послуг в неоподатковуваних операціях, розрахованої за результатами попереднього календарного року.

За підсумками календарного року Товариство здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій. При цьому загальний обсяг здійснених протягом року оподатковуваних і неоподатковуваних операцій,  розрахований з урахуванням уточнюючих розрахунків, поданих протягом такого календарного року, виявився меншим, ніж обсяг здійснених протягом року оподатковуваних операцій. Відповідно розрахована частка використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях перевищує 100 відсотків.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо порядку застосування частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях, яка перевищує 100 відсотків, при нарахуванні/перерахунку податкових зобов’язань згідно зі статтею 199 розділу V ПКУ (питання 1, 2).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ. Правила формування податкового кредиту визначено статтею 198 розділу V ПКУ.

Пунктом 198.1 статті 198 розділу V ПКУ передбачено, що до податкового кредиту відносяться, зокрема, суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів/послуг, необоротних активів.

Підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту отримувачем товарів/послуг, є податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН).

Згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 розділу V ПКУ).

Платники податку, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді, а також новостворені платники податку проводять у поточному календарному році розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції.

Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції (пункт 199.3 статті 199 розділу V ПКУ).

Платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій. У разі зняття з обліку платника податку, у тому числі за рішенням суду, перерахунок частки здійснюється виходячи з фактичних обсягів оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, проведених з початку поточного року до дати зняття з обліку (пункт 199.4 статті 199 розділу V ПКУ).

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 - 199.4 статті 199 розділу V ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов'язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 розділу V ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов'язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року (пункт 199.5 статті 199 розділу V ПКУ).

Частка використання товарів/послуг та/або необоротних активів у неоподатковуваних операціях розраховується у таблиці 1 додатку 6 до податкової декларації з ПДВ (далі – декларація), форма та порядок заповнення якої затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289. Така частка, що визначається у графі 7 таблиці 1 додатка 6 до декларації у відсотках, дорівнює різниці між 100 відсотками та часткою використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних операціях (графа 6 таблиці 1 додатка 6 до декларації). Частка використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних операціях у свою чергу розраховується як відношення обсягів оподатковуваних операцій, здійснених протягом календарного року, до загального обсягу операцій (оподатковуваних та неоподатковуваних), здійснених у такому календарному році.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питань 1, 2

При розрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних/ неоподатковуваних операціях для визначення обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій за календарний рік використовуються показники податкової звітності платника податку за січень – грудень такого року, а також показники уточнюючих розрахунків, які були подані у такому календарному році.

Якщо за результатами такого розрахунку визначена у відсотках частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях перевищує 100 відсотків, а частка їх використання в неоподатковуваних операціях відповідно має від’ємне значення, то частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях прирівнюється до 100 відсотків.

У такому випадку платник податку за результатами календарного року проводить відповідно до пункту 199.5 статті 199 розділу V ПКУ коригування податкових зобов’язань, нарахованих згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ протягом такого календарного року, виходячи з частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, яка прирівнюється до 100 відсотків.

Водночас якщо у наступному календарному році платник податку буде здійснювати оподатковувані та неоподатковувані ПДВ операції, та придбавати товари/послуги, необоротні активи для використання  частково в оподатковуваних, а частково – в неоподатковуваних операціях, то з метою нарахування податкових зобов’язання згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ необхідно використовувати частку використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, розраховану у декларації за перший звітний (податковий) період такого наступного року виходячи з обсягів фактично здійснених операцій (оподатковуваний та неоподатковуваних) у такому першому звітному (податковому) періоді наступного року.

Водночас кожен конкретний випадок стосовно порядку нарахування/перерахунку податкових зобов’язань з ПДВ (у тому числі передбачених статтею 199 розділу V ПКУ) має розглядатися з урахуванням умов та  обставин здійснення господарської діяльності платника податку та усіх первинних (бухгалтерських) документів, оформлених  в межах здійснення такої господарської діяльності (операцій).

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.