Державна податкова служба України розглянула звернення щодо відображення показників у податковій звітності з податку на додану вартість (далі – ПДВ) та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, в травні – грудні 2021 року Товариством були складені розрахунки коригування кількісних і вартісних показниківдо податкових накладних (далі – розрахунок коригування) на зменшення податкових зобов’язань, реєстрація яких в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) була зупинена. Надалі згідно з рішенням комісії контролюючого органу відповідні розрахунки коригування розблоковано та зареєстровано в ЄРПН.
Також Товариством зазначено, що в 2024 році спливає термін 1095 днів, протягом яких платники податків мають право подати уточнюючі розрахунки до відповідної податкової декларації з ПДВ за 2021 рік.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо відображення в податковій звітності з ПДВ розрахунківкоригування на зменшення податкових зобов’язань, які зареєстровані за рішенням комісіїз питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації,пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX Кодексу. Порядок коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту регламентовано статтею 192 розділу V Кодексу.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 розділу V Кодексу якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Відповідно до підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 Кодексу, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то:
постачальник (продавець) відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
отримувач (покупець) відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв’язку з отриманням таких товарів/послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної
(підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу).
Пунктом 201.16 статті 201 Кодексу встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку
коригування в ЄРПН затверджено постановою Кабінету Міністрів України
від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі – Порядок № 1165). Порядок прийняття рішень
про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН затверджено наказом Міністерства фінансів України
від 12 грудня 2019 року № 520 «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за № 1245/34216 від 13.12.2019(далі – Порядок № 520), зі змінами.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 та пунктів 3, 10 Порядку № 520 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН приймають рішення про реєстрацію податкової
накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації,
та надсилають його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 розділу II Кодексу (зокрема, через електронний кабінет платника податку).
Платник податку через електронний кабінет платника податку шляхом перегляду в режимі реального часу має доступ до даних ЄРПН щодо складених ним чи його контрагентами податкових накладних та/або розрахунків коригування (пункт 25 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року
№ 1246).
У разі зупинення реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування платник
податку – постачальникможе зменшити податкові зобов’язання на суму ПДВ, зазначену у ньому, після припинення процедури такого зупинення:
у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН такого розрахунку коригування – у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому його складено;
у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН – уподатковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому його зареєстровано в ЄРПН.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289, зі змінами (далі – Порядок № 21).
Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку № 21 до податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.
Коригування податкових зобов’язань, крім випадків, передбачених
Порядком № 21, відображається у рядках 7 та 8 декларації (підпункт 8 пункту 3 розділу V Порядку № 21).
Пунктом 50.1 статті 50 розділу ІІ Кодексу передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 розділу ІІ Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Водночас відповідно до абзацу двадцять третього підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу (зі змінами) платники ПДВ тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року з показниками на зменшення податкових зобов’язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ.
Відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 01серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема: дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 та 392, пунктом 46.2 статті 46 Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
Пункт 102.9 статті 102 розділу ІІ Кодексу, що встановлював окремі особливості зупинення перебігу строків, діяв до 01.08.2023.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу та опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Відповідно до норм пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу до припинення або скасування воєнного стану платник податку не може подати уточнюючі розрахунки до податкових декларацій з ПДВ за звітні (податкові)періоди до лютого 2022 року (зокрема, за травень – грудень 2021 року) на зменшення податкових зобов’язань.
Такі уточнюючі розрахунки можуть бути подані платником після закінчення або скасування воєнного стану в Україні з урахуванням зупинення перебігу строків, передбаченого пунктом 102.9 статті 102 та підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.
Кодексом (зокрема, пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу) не передбачено будь-яких виключень в частині подання уточнюючих розрахунків на зменшення податкових зобов’язань до декларацій за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року, у тому числі у зв’язку з реєстрацією в ЄРПН розрахунків коригування на підставі рішення комісії.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |