X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.04.2024 р. № 1851/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо складання податкових накладних / розрахунків коригування та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як викладено у зверненнях, Товариством укладено договори на придбання товарів / послуг (робіт).

На дату поставки товарів / отримання коштів за роботи постачальниками було складено податкові накладні, у яких обсяг постачання відрізняється на 0,01 грн. від відповідного показника, зазначеного у первинних документах.

Крім того, у податкових накладних, складених постачальником на дати отримання від Товариства коштів за договором про виконання робіт, яким не визначено вартість таких робіт, постачальником було невірно зазначено кількість (0,2 та 0,8 замість 1,0) та ціну робіт.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:

1-2) порядку виправлення помилок у кількісних і вартісних показниках податкових накладних;

3) можливості округлення вартісного показника податкової накладної;

4) правомірності зазначення постачальником показників кількості та ціни (які вказані у зверненні) у податкових накладних, складених при отриманні коштів за договором про виконання робіт, яким не визначено вартість таких робіт.

Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ встановлено перелік обов’язкових реквізитів, які підлягають відображенню у податкових накладних, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; ціна постачання без урахування податку; ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).   

Відповідно до пункту 4 Порядку № 1307, усі графи податкової накладної, що мають вартісні показники, заповнюються в гривнях з копійками, крім випадків, визначених Порядком № 1307.

Пунктом 16 Порядку № 1307 визначено, порядок заповнення розділів А і Б табличної частини податкової накладної.

Так, до графи 6 розділу Б табличної частини податкової накладної вноситься кількість (об'єм, обсяг) постачання товарів/послуг; до графи 7 - ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування податку на додану вартість. Графа 7 заповнюється у гривнях з копійками, якщо інше не передбачено чинним законодавством.

У графі 10 зазначається обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ.

До графи 11 вноситься сума ПДВ. Графа 11 заповнюється у гривнях з копійками із зазначенням після коми до 6 знака включно.

При заповненні показників податкової накладної необхідною кількістю знаків після коми у кількісному показнику вважається така кількість, якої достатньо для вірного розрахунку вартісного показника у графі 10 розділу Б та рядків I - IX розділу А податкової накладної.

Значення графи 11 розділу Б податкової накладної «Сума ПДВ» розраховується шляхом множення графи 10 розділу Б «Обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ» на ставку податку.

Згідно з пунктом 21 Порядку № 1307, у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.

Пунктом 23 Порядку № 1307 встановлено, що у разі коригування кількісних та/або вартісних показників табличної частини розділу Б податкової накладної у зв'язку зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадку повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником (продавцем) суми попередньої оплати товарів/послуг розрахунок коригування заповнюється у такому порядку:

показники рядка податкової накладної, що коригується, зазначаються із знаком «–» окремо в кожній графі;

додається(ються) новий(і) рядок(ки) з виправленими показниками (за потреби), якому(им) присвоюється новий черговий порядковий номер, що не зазначався в податковій накладній.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та Порядку № 1307, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питань 1, 2, 4

З урахуванням норм пункту 44.1 статті 44, пунктів 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 ПКУ, показники податкової накладної, яка складається при здійсненні операції з постачання товарів/послуг (виконанні робіт), повинні відповідати первинним (бухгалтерським) документам, складеним за такою операцією.

Якщо показники податкової накладної (зокрема, кількість та ціна товарів/послуг) не відповідають даним первинних (бухгалтерських) документів, то така податкова накладна складена з порушенням норм ПКУ. Платник податку може скласти до такої податкової накладної розрахунок коригування з метою виведення в нуль її показників, а також скласти за операцією з постачання товарів/послуг датою виникнення податкових зобов’язань нову податкову накладну із зазначенням вірних показників (зокрема, кількості та ціни товарів/послуг).

У разі, якщо після складання податкової накладної відбувається зміна номенклатури товарів/послуг (у тому числі зміна одночасно кількості і ціни товарів/послуг), що підтверджено відповідними первинними (бухгалтерськими) документами, то платник податку має право скласти до такої податкової накладної розрахунок коригування у порядку, визначеному пунктом 23 Порядку № 1307.

Водночас ДПС повідомляє, що в межах надання індивідуальної податкової консультації контролюючий орган не надає оцінку правомірності зазначення показників у податкових накладних, складених за окремими операціями платників податків, яка здійснюється під час проведення контрольно-перевірочної роботи. Згідно зі статтею 36 ПКУ платники податку повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Щодо питання 3

Обрахунок суми ПДВ у податковій накладній здійснюється з урахуванням вимог ПКУ та з можливістю зазначення в показниках, які беруть участь у обрахунку суми ПДВ, належної кількості знаків після коми, що забезпечує можливість точного визначення суми ПДВ у податковій накладній (графа 11).

Разом з тим, якщо розбіжність на 0,01 грн між обсягом постачання, зазначеним у податковій накладній, та аналогічною сумою, зазначеною у первинних документах, виникла за рахунок арифметичних заокруглень, то така розбіжність не може бути єдиною підставою для визнання такої податкової накладної складеною з порушенням норм ПКУ (за умови дотримання інших правил, визначених ПКУ та Порядком № 1307 для складання податкових накладних).

Водночас слід зазначити, що будь-який платник податків (у тому числі постачальник, який у ситуації, описаній у зверненні, складає податкові накладні за операціями з постачання товарів/послуг та розрахунки коригування до таких податкових накладних) у разі виникнення необхідності має право звернутися до контролюючого органу в порядку, визначеному статтею 52 ПКУ, для отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного використання норм ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).