X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.04.2024 р. № 1856/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення …. щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомив, що є резидентом Дія Сіті (далі – товариство) та має намір укласти договір добровільного медичного страхування спеціалістів резидента Дія Сіті (далі – Договір) у відповідності до положень п.п. 14.1.521 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо питань:

  1. Чи матиме право товариство не включати до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівників товариства (застрахованих осіб за Договором) суми, що сплачується товариством за свій рахунок за Договором в межах 30 відс. нарахованої заробітної плати таким працівникам товариства, за умови, що Договором передбачено здійснення страхової виплати безпосередньо лікувально – профілактичним закладам охорони здоров’я   міністерства охорони здоров’я України (далі – ЛПЗОЗ МОЗ України), що мають виключно договірні відносини зі Страховиком?
  2. Чи матиме право товариство не включати до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівників суми, що сплачується товариством за свій рахунок за Договором в межах 30 відс. нарахованої заробітної плати таким працівникам товариства, за умови, що Договором не передбачено здійснення страхової виплати безпосередньо ЛПЗОЗ МОЗ України, з якими Страховик не має договірних відносин?
  3. Чи передбачають положення підпункту 14.1.521 пункту 14.1 статті 14 Кодексу обов’язковість трактування Договору з акцентом на договірні або поза договірні відносини Страховика з ЛПЗОЗ МОЗ України, як передумови реалізації товариством права не включати до розрахунку  загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівників товариства  суми, що сплачується товариством за свій рахунок за Договором в межах 30 відсотків нарахованої заробітної плати таким працівникам товариства?

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України від 15 липня 2021року№ 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667) для провадження господарської діяльності резидент Дія Сіті має право залучати працівників на підставі трудових договорів (контрактів), гіг-спеціалістів – на підставі гіг-контрактів відповідно до Закону № 1667, а також підрядників та виконавців, у тому числі фізичних осіб –  підприємців, – на підставі інших цивільно-правових чи господарсько-правових договорів у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п.п. 14.1.283 п. 14.1 ст. 14 Кодексу спеціалісти резидента Дія Сіті – це гіг-спеціалісти, що виконують роботу (надають послуги) на замовлення та на користь (в інтересах) резидента Дія Сіті на підставі гіг-контракту, укладеного в порядку, передбаченому Законом № 1667, та/або особи, які перебувають із резидентом Дія Сіті у трудових відносинах.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 Кодексу встановлено виключний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

      Водночас перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку встановлено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема, сума страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), у тому числі за договорами добровільного медичного страхування, сплачена будь-якою особою – резидентом за платника податку чи на його користь, крім сум, що сплачуються роботодавцем – резидентом за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення платника податку та/або за договорами добровільного медичного страхування в межах 30 відс. нарахованої заробітної плати такому працівнику (п.п.«в»п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

        Відповідно до п.п. 14.1.521 п. 14.1 ст. 14 Кодексу договір добровільного медичного страхування – це договір страхування, який передбачає страхову виплату, що здійснюється закладам охорони здоров'я у разі настання страхового випадку, пов'язаного із хворобою застрахованої особи або нещасним випадком. Такий договір має також передбачати мінімальний строк його дії один рік та повернення страхових платежів виключно страхувальнику при достроковому розірванні договору.

  Ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у п.167.2– п. 167.5 ст. 167 Кодексу) (п. 167.1 ст. 167 Кодексу).

        Також вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161  підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Враховуючи зазначене, дохід у вигляді страхових внесків, що сплачуються резидентом Дія Сіті за свій рахунок за договорами добровільного медичного страхування платника податку –працівника в межах 30 відс. нарахованої заробітної плати, не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за умови, що договір добровільного медичного страхування відповідає вимогам, передбаченим п.п. 14.1.521 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, тобто страхова виплата здійснюється безпосередньо закладам охорони здоров’я.

Додатково повідомляємо, що згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10                     розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.