Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє наступне.
У своєму зверненні платник податків повідомляє, що є контролером іноземної компанії, зареєстрованої у (…), яка отримує доходи від активних операцій, що буде подавати основний Звіт про контрольовані іноземні компанії за 2022 та 2023 роки одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи.
В Звіті про контрольовані іноземні компанії, який буде надано за 2022 та 2023 роки є позитивне значення в рядку 25.3 «Скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії», в той же час цей прибуток звільнений від оподаткування і відображений в повній сумі у рядку 27 даного звіту «Прибуток контрольованої іноземної компанії, що звільнений від оподаткування». Тобто немає об’єкту оподаткування у вигляді скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії згідно з підпунктом 392.4.1 пункту 392.4 статті 392 Кодексу.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:
1. Чи необхідно подавати річну декларацію про майновий стан і доходи у випадку, якщо прибуток контрольованої іноземної компанії звільнений від оподаткування у відповідності до підпункту 392.4.1 пункту 392.4 статті 392 Кодексу?
2. Якщо річну декларацію про майновий стан і доходи потрібно подавати, як заповнити рядок 01 Додатку КІК у випадку, якщо прибуток контрольованої іноземної компаніїзвільнений від оподаткування у відповідності до підпункту 392.4.1 пункту 392.4 статті 392 Кодексу і, відповідно, не виникає зобов’язань зі сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору?
Щодо питання першого
Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466) розділ І Кодексу доповнено статтею 392 «Контрольовані іноземні компанії», яка набрала чинності з 01 січня 2022 року.
Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (підпункту 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 Кодексу).
Згідно з пунктом 392.5 статті 392Кодексу передбачено складання та подання Звіту про контрольовані іноземні компанії та повідомлень про набуття або припинення участі у контрольованих іноземних компаніях.
Відповідно до підпункту 392.5.1 пункту 392.5 статті 392 Кодексу для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку контрольованої іноземної компанії звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період контрольованої іноземної компанії, що закінчується протягом календарного року.
Згідно з підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 Кодексу контролюючі особи зобов’язані подавати Звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
До Звіту про контрольовані іноземні компанії в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.
Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 жовтня 2022 року за № 1219/38555, затверджено форму Звіту про контрольовані іноземні компанії, скорочену форму Звіту про контрольовані іноземні компанії, Порядок заповнення Звіту про контрольовані іноземні компанії, скорочену форму Звіту про контрольовані іноземні компанії і подання до контролюючого органу та Зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств.
Отже, контролююча особа зобов’язана подати Звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за відповідний календарний рік.
Щодо питання другого
Форма Декларації про майновий стан і доходи та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (із змінами та доповненнями).
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Інструкції додатки є складовою частиною декларації і без декларації не є дійсними. Додатки заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках.
У Додатку КІК до декларації «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, визначених з частини прибутку контрольованої іноземної компанії» зазначаються дані платниками податку – резидентамиУкраїни, що визнаються контролюючою особою щодо контрольованої іноземної компанії.
Додаток КІК заповнюється окремо по кожній контрольованій іноземній компанії. Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що підлягають сплаті з прибутку контрольованої іноземної компанії, розраховуються відповідно до положень статті 392 розділу I Кодексу та підпунктів 170.13.1 пункту 170.13 статті 170 розділу IV Кодексу.
Таким чином, у разі звільнення від оподаткування прибутку КІК відповідно до вимог, визначених пунктом 392.4 статті 392 Кодексу, контролююча особа звільняється від обов'язку розраховувати скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, але Додаток КІК до Декларації підлягає заповненню із зазначенням інформації про нерезидента та фінансових показників у рядках проставляється нуль.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_____________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |