X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.04.2024 р. № 1750/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення ….. щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається у відповідності до норм ПКУ, які діяли у 2022 році.

У своєму зверненні платник податків повідомив, є платником єдиного податку третьої групи, основним видом діяльності фізичної особи – підприємцяє «Організація будівництва будівель»КВЕД - 41.10. 

Фізичною особою – підприємцем укладено договори доручення із фізичними особами щодо організації будівництва житлового будинку за кошти замовників (доручителів). У вказаних договорах передбачено відсоток розподілу коштів, що надходять від контрагентів, безпосередньо на будівництво (купівля матеріалів, оплата послуг, підрядників, і т.д.) та на оплату послуг  з організації  будівництва, що є винагородою фізичної особи –підприємця.

Таким чином, платник податків просить  надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. Що є об’єктом оподаткування у вищеописаній ситуації: кошти, що надходять по укладених договорах в повному обсязі чи в частині, визначеній як оплата за послуги з організації будівництва, тобто винагорода?

2.Чи є необхідність з метою розмежування коштів, що надходять для виконання будівельних робіт (купівля матеріалів, оплата послуг, підрядників, і т.д.) та коштів, які надходять як оплата за надання послуг з організації будівництва (винагороди), використовувати окремі розрахункові  рахунки в банку?

Щодо першого питання

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV ПКУ.

  Відповідно до п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку – є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Згідноіз п. 292.3 ст. 292 ПКУ до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

При цьому, безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чиїх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

У разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента) (п.292.4 ст. 292 ПКУ). При цьому відповідно ст. 1000 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) за договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює,змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя. Статтею 1002 ЦКУ встановлено, що повірений має право на плату за виконання свогообов'язку за договором доручення, якщо інше не встановлено договором або законом.

Враховуючи викладене, у разі, якщо фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи надає послуги на підставі договорів доручення, які відповідають вимогам ст. 1000 ЦКУ, то доходом такого платника єдиного податку є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Щодо другого питання

Що стосується використання окремих розрахункових рахунків в банку з метою розмежування коштів, що надходять для виконання будівельних робіт та як оплата за надання послуг з організації будівництва, то зазначене питання нормами ПКУ не передбачено.

  Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПК індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.