X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.04.2024 р. № 1887/ІПК/08-01-24-05-10

Головне управління ДПС у Запорізькій області за результатами розгляду звернення (…..) щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України  (далі – Кодекс),  в межах компетенції   повідомляє.

Платник податків – фізична особа – підприємець у своєму зверненні повідомив, що є платником єдиного податку  третьої групи за  ставкою 2 відсотки  та здійснює  діяльність з роздрібної торгівлі ювелірними виробами.

Іноді від  споживачів (покупців) ювелірних виробів під час гарантійного строку  надходять запити щодо виявлених недоліків ювелірного виробу.  

Відповідно до частини 4 ст.17 Закону України від 12.05.1991  №1023-XII «Про захист прав споживачів» (далі - Закон №1023) -  «у разі коли під час гарантійного строку необхідно визначити причини втрати якості продукції, продавець (виконавець, виробник) зобов'язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції. Експертиза проводиться за рахунок продавця (виконавця, виробника). Якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли після передачі продукції споживачеві внаслідок порушення ним встановлених правил використання, зберігання чи транспортування або дій третіх осіб, вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов'язаний відшкодувати продавцю (виконавцю, підприємству, яке виконує його функції) витрати на проведення експертизи».

На підставі зазначеної норми та запитів споживачів, фізична особа – підприємець замовляє  проведення експертизи ювелірних виробів у третьої особи та при доведенні порушення споживачем встановлених правил використання, отримує відшкодування витрат на проведення експертизи.

Враховуючи викладене, платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. Чи є компенсація витрат на проведення експертизи, отримана від споживачів, доходом фізичної особи – підприємця платника єдиного податку?

2. Чи необхідно фізичній особі – підприємцю для організації експертизи продукції додавати новий вид економічної діяльності  відповідно до Класифікації видів економічної діяльності?

3. Чи передбачена відповідальність фізичної особи – підприємця  у разі отримання компенсації за проведення експертизи без  додавання нового виду економічної діяльності  відповідно до Класифікації видів економічної діяльності?

Щодо питання 1

Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання доходу.

Підприємництво здійснюється на основі, зокрема, вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності, самостійного формування підприємцем програми діяльності, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону, комерційного розрахунку та власного комерційного ризику, вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом (ст.44 ГКУ).

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.

Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої – третьої груп визначено у ст. 292 Кодексу.

Відповідно до пп.1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п.292.3 ст.292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Пунктом 292.11 ст. 292 Кодексу визначений вичерпний  перелік доходів, які не включаються до складу доходу платника єдиного податку.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

Враховуючи наведене, отримана від споживачів компенсація витрат на проведення експертизи відповідно до вимог Закону №1023,  включається до доходу платника єдиного та оподатковується єдиним податком з урахуванням норм глави 1 розділу XIV Кодексу.

Щодо питання 2 та 3

Згідно з п.299.1 ст.299 Кодексу реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву (пп. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 Кодексу).

У заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно КВЕД ДК 009:2010 (пп. 5 п. 298.3 ст. 298 Кодексу).

Види господарської діяльності (крім платників єдиного податку третьої групи - електронних резидентів (е-резидентів) вносяться до  реєстру платників єдиного податку (пп.8 п.299.7 ст.299 Кодексу).

Відповідно до пп.7 пп.298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених  Кодексом, у таких випадках та в строки, зокрема,  у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку (крім платників єдиного податку третьої групи - електронних резидентів (е-резидентів) - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.

Також реєстрація платником єдиного податку може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема,  у випадках, визначених пп.298.2.3 п.298.2 ст.298 Кодексу (пп.3 п. 299.10 ст.299 Кодексу).

 Разом з тим, фізична особа – підприємець платник єдиного податку на виконання норм ст.17 Закону №1023,  замовляє  проведення експертизи ювелірних виробів у третьої особи та при доведенні порушення споживачем встановлених правил використання, отримує відшкодування витрат на проведення експертизи.

Отже,  у випадку зазначеному у зверненні, фізична особа – підприємець платник єдиного податку є замовником послуги а не її виконавцем, що не потребує внесення змін до реєстру платників єдиного податку у частині нових видів господарської діяльності на проведення експертизи.

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з пп. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).