Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення ….щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що відповідно до постанови Кабінету України від 15 січня 2004 року № 44 затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (далі – Порядок).Відповідно до Порядку грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського тощо.
Платник податків у період з 2008 по 2022 рік проходив військову службу в Збройних силах України. Під час проходження військової служби індексація грошового забезпечення не виплачувалась, виплачувалась в невірно встановленому розмірі. Виплата грошового забезпечення проводилась в невірно визначеному розмірі. На день виключення зі списків особового складу та звільнення, військова частина не провела повного розрахунку з грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення, що в подальшому підтверджено рішенням суду та зобов’язано військову частину провести перерахунок та виплати.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1.Чи здійснюється грошова компенсація суми податку з доходів фізичних осіб відповідно до Порядку, утриманого з компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням встановлених строків виплати, якщо на дату виплати громадянин не проходить військову службу та фактично не має статусу військовослужбовця?
2. Чи здійснюється грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до Порядку, утриманого з компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням встановлених строків виплати, якщо виплату здійснено на підставі рішення суду ?
Пунктом 2 Порядку передбачено, що грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів в Україні регулюються ПКУ, розділом ІV якого встановлено порядок оподаткування доходів фізичних осіб.
Відповідно до п. 162.1 ст. 162 ПКУ платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 ПКУ визначено виключний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Водночас п. 164.2 ст. 164 ПКУ визначено доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крімвипадків, визначених у пунктах 167.2 – 167.5 цієї статті).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.
Так, податковий агент, якийнараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 ПКУ (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ).
Разом з тим відповідно до п. 168.5 ст. 168 ПКУ cуми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, а також визначених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» членами сім'ї, батьками, утриманцями загиблого (померлого) військовослужбовця, у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.
Таким чином, у разі якщо нарахування (виплата) доходу у вигляді компенсації втрати частини доходів (грошового забезпечення) у зв’язку з порушенням строків їх виплати здійснюються юридичною особою на користь фізичної особи, яка звільнена з військової служби, то такі виплати включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід і оподатковуються податком на доходи фізичних осіб без урахування п. 168.5 ст. 168 ПКУ, незалежно від того, що такі виплати здійснюються на підставі рішення суду.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |