X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.04.2024 р. № 2108/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків застосування програми лояльності та, керуючись статтею 52 глави 3 роздiлу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство планує за допомогою власного сервісу забезпечувати функціонування програми лояльності для покупців, яка передбачає нарахування та накопичення на картці лояльності бонусів під час реалізації Товариством та іншими суб’єктами господарювання товарів у роздрібній торгівельній мережі. Накопичену суму бонусів покупець матиме право використати в рахунок оплати вартості (частини вартості) товару у визначених фірмових об’єктах торгівлі.

У разі, якщо продавцем товару, розрахунок за який здійснюється (частково здійснюється) покупцем за рахунок накопичених бонусів, є інший суб’єкт господарювання, Товариство компенсує такому суб’єкту господарювання відповідну суму вартості (частину вартості) товару.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) щодо податкових наслідків з ПДВ, які виникають при нарахуванні балів покупцям на картку лояльності при придбанні ними товарів у мережі торгівельного підприємства (в тому числі в інтернет – торгівельній мережі)?;

2) щодо визначення бази оподаткування ПДВ при здійсненні операцій з продажу товарів покупцю, оплата вартості (частини вартості) яких здійснюється за рахунок нарахованих бонусів;

3) чи вважається реалізацією товарів сплата коштів Товариством іншому суб’єкту господарювання (партнеру) як компенсація вартості (частини вартості) реалізованих таким суб’єктом господарювання товарів, оплата за які здійснена покупцем з використанням бонусів і які виникають податкові наслідки з ПДВ?;

 4) щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором суми нарахованих бонусів фізичним особам – покупцям при здійсненні розрахунку за товари.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ.

Щодо оподаткування податком на додану вартість

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2  розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

Постачання товарів – будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ встановлено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу V ПКУ, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів). При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.

До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю – бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

 

Щодо питання 1

 

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а не нарахування тих чи інших балів. Безпосередньо нарахування балів покупцям – учасникам бонусної програми на картку лояльності при придбанні ними товарів у мережі торгівельного підприємства не спричиняє підстав для визначення податкових зобов'язань з ПДВ.

 

Щодо питання 2

 

Оскільки торгівельне підприємство, яке реалізує товари покупцю – учаснику бонусної програми, при зарахуванні в рахунок оплати вартості (частини вартості) товарів бонусів, нарахованих такому покупцю, фактично не зменшує вартість таких товарів (у бухгалтерському обліку постачання таких товарів відображається за вартістю, що дорівнює сумі коштів, сплачених безпосередньо покупцем, та сумі бонусів (перерахованих у грошове вираження), зарахованих в оплату вартості (частини вартості) таких товарів), то база оподаткування ПДВ поставлених товарів у такому випадку визначається виходячи з їх договірної вартості, до складу якої включається як сума коштів, сплачених безпосередньо покупцем, так і сума бонусів (перерахованих у грошове вираження), зарахованих в оплату вартості (частини вартості) таких товарів.

 

Щодо питання 3

 

У разі виплати Товариством суб’єкту господарювання – продавцю коштів, які фактично є компенсацією вартості (частини вартості) реалізованих таким суб’єктом господарювання – продавцем товарів, оплата за які здійснена (частково здійснена) покупцем за рахунок бонусів, додаткових податкових зобов’язань з ПДВ не виникає, оскільки суб’єкт господарювання – продавець визначає податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з договірної вартості реалізованих товарів, яка включає, зокрема перераховану у грошове вираження суму бонусів, зарахованих в оплату вартості (частини вартості) таких товарів.

 

Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором

 

Відповідно до підпункту 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ дохід з джерелом його походження з України – це будь-який дохід, отриманий, зокрема резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV та підрозділом 1  розділу XX ПКУ.

Відповідно до підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 розділу IV ПКУ об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено статтею 165 розділу IV ПКУ.

При цьому згідно з підпунктом 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV ПКУ та підрозділом 1 розділу XX ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 3 і 4 пункту 170.131 статті 170 розділу IV ПКУ та пункті 14 підрозділу 1 розділу XX ПКУ.

Разом з тим доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу встановлено пунктом 164.2 статті 164 розділу IV ПКУ, зокрема, дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 розділу IV ПКУ) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у підпункті 165.1.53 пункту 165.1 статті 165 розділу IV ПКУ. Не є додатковим благом сума знижки звичайної ціни (вартості) при продажу (відчуженні) на користь платника податків житлової нерухомості, набутої у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно за договорами іпотеки, що забезпечує кредит, наданий в іноземній валюті  (підпункт «е» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 розділу IV ПКУ).

Згідно з пунктом 167.1 статті 167 розділу IV ПКУ ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18 відсотків.

Також вказані доходи є об’єктом оподаткування військовим збором
(підпункт 1.2 пункту 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Ставка військового збору становить 1,5 відсотки об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 16підрозділу 10 розділу XX ПКУ (підпункт 1.3 пункту 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 розділу IV ПКУ.

Податковий агент, поняття якого визначено підпунктом 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену статтею 167 розділу IV ПКУ, та ставку військового збору 1,5 відс., визначену підпунктом 1.3 пункту 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 розділу IV та підпункт 1.4 пункту 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

 

Щодо питання 4

 

У разі якщо торгівельне підприємство, яке у мережі своїх роздрібних магазинів та/або інтернет-магазинів реалізує товари покупцю (фізичній особі – учаснику бонусної програми), при зарахуванні бонусів в рахунок оплати вартості (частини вартості) товарів, нарахованих такому покупцю, фактично не зменшує вартість таких товарів (у бухгалтерському обліку постачання таких товарів відображається за вартістю, що дорівнює суми коштів, сплачених безпосередньо покупцем, та сумі бонусів (перерахованих у грошове вираження), зарахованих в оплату вартості (частини вартості) таких товарів), то об’єкта оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором не виникає.

Разом з тим, якщо при реалізації торгівельним підприємством фізичним особам – учасникам бонусної програми товарів договірна вартість таких товарів зменшується на суму бонусів, нарахованих такому покупцю (у бухгалтерському обліку постачання таких товарів відображається за вартістю, що дорівнює сумі коштів, сплачених безпосередньо покупцем), то дохід у вигляді знижки включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як додаткове благо з відповідним оподаткуванням.     

Разом з цим ДПС повідомляє, що в межах надання індивідуальній податковій консультацій ДПС не здійснює аналіз господарських операцій платника та не проводить оцінку правомірності відображення окремих операцій в податковому обліку платника податку, яка може бути досліджена під час проведення документальної перевірки платника податку.

Згідно зі статтею 36 розділу І ПКУ платники податку повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).