X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЧЕРНІГІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.04.2024 р. № 2149/ІПК/25-01-04-02-09

Головне управління ДПС у Чернігівській області розглянуло звернення щодо питання, пов’язаного з оподаткуванням податком на додану вартість (далі - ПДВ) операцій з придбання об’єктів житлової нерухомості та передачі такої нерухомості за договором фінансового лізингу третім особам та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як викладено у зверненні, Лізингова компанія планує придбання на вторинному ринку, у юридичної або фізичної особи у власність об’єкти житлової нерухомості (квартири) з метою їх наступної передачі за договорами фінансового лізингу третім особам (фізичні, юридичні особи).

Враховуючи викладене, Лізингова компанія просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1) Яка ставка ПДВ буде застосовуватися при купівлі Лізинговою компанією об’єкта житлової нерухомості на вторинному ринку, у юридичної або фізичної особи (не у забудовника)?

2) Яка ставка ПДВ буде застосовуватися до операцій з передачі Лізинговою компанією об’єктів житлової нерухомості за договором фінансового лізингу фізичним або юридичним особам?

 Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 розділу II Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

       Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» та «б»  пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ, у тому числі операції з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю.

        Згідно з підпунктом «б» підпункту 14.1.97 пункт 14.1 статті 14 розділу І ПКУ фінансовий лізинг - господарська операція юридичної особи (лізингодавця), за якою лізингодавець передає лізингоодержувачу майно, яке є основним засобом і придбане або виготовлене лізингодавцем, а також усі ризики та винагороди, пов’язані з правом володіння та користування об’єктом фінансового лізингу.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ). При цьому продаж (реалізація) товарів - це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).

        Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Особливості оподаткування ПДВ операцій з постачання об'єктів житлової нерухомості визначено у підпункті 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.

        Відповідно до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об’єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта житлової нерухомості, крім першого постачання таких об’єктів. У цьому підпункті перше постачання житла (об’єкта житлової нерухомості) означає:

     а) першу передачу готового новозбудованого житла (об’єкта житлової нерухомості) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;

     б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об’єкта житлової нерухомості) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об’єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв’язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.

        У цьому підпункті перше постачання неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта житлової нерухомості означає першу передачу спеціального майнового права на відповідний об’єкт покупцю за договором купівлі-продажу неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта житлової нерухомості (перший продаж) від замовника будівництва/девелопера будівництва, за яким зареєстровано спеціальне майнове право на відповідний об’єкт.

       Норми цього підпункту поширюються також на перший продаж дачних або садових будинків, а також будь-яких інших об’єктів власності, зареєстрованих згідно із законодавством як житло (об’єкт житлової нерухомості).

       Операції з першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів, звільняються від оподаткування.

       Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, Головне управління ДПС у Чернігівській області повідомляє.

Щодо питання 1

Операції з постачання житла (об’єктів житлової нерухомості) є об’єктом оподаткування ПДВ та відповідно до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ, крім першого постачання таких об’єктів, яке оподатковується ПДВ за ставкою 20 відсотків.

Таким чином, якщо перше постачання житла (об’єктів житлової нерухомості) відбулось відповідно до положень (умов), визначених підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, то операції з подальшого постачання житла покупцям - фізичним особам або юридичним особам, звільняються від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.

Щодо питання 2

Операції з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю є об’єктом оподаткування ПДВ.

Якщо об’єкт житлової нерухомості був придбаний у юридичної або фізичної особи на умовах договору купівлі-продажу та на такий об’єкт Лізинговою компанією оформлені правовстановлюючі документи, то операція Лізингової компанії з передачі такого об’єкта житлової нерухомості в володіння та користування лізингоотримувачу/орендарю (фінансовий лізинг) є операцією з другого постачання житла (об’єктів житлової нерухомості), яка звільняється від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу.

При цьому слід зазначити, що кожен конкретний випадок стосовно порядку оподаткування ПДВ операцій, що здійснюються платником податку, має розглядатися за умови чіткої деталізації усіх обставин та договірних умов таких операцій, а також первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Щодо індивідуальної податкової консультації, яка була надана раніше, слід зазначити, що така індивідуальна податкова консультація була надана платнику у відповідь на звернення, виходячи із обставин, наведених у зверненні.

Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 розділу I ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.