Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо сплати авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні в січні 2023 року державне підприємство було перетворено на Товариство зі збереженням 100 відсотків державної власності. Частину чистого прибутку було нараховано та сплачено в І кварталі 2023 року. Щокварталу Товариство сплачує уповноваженому суб’єкту управління (Державному концерну) дивіденди відповідно до Порядку відрахування.
У своєму зверненні Товариство просить надати роз’яснення з наступного питання:
чи потрібно сплачувати авансовий внесок на суму дивідендів та включати до розрахунку податкової декларації з податку на прибуток підприємств?
Порядок сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів визначено п. 57.1 1 ст. 57 Кодексу.
Відповідно до п.п. 57.11.2 п. 57.1.1 ст. 57 Кодексу крім випадків, передбачених п.п. 57.11.3 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.
Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за базовою (основною) ставкою, встановленою п. 136.1 ст. 136 Кодексу (18 відсотків). Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.
При цьому у разі якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об’єкта оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.
У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання підприємством – емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов’язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від’ємного значення об’єкта оподаткування такого наступного періоду – на зменшення податкових зобов’язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов’язань з інших податків і зборів (обов’язкових платежів).
У разі виплати дивідендів у формі, відмінній від грошової (крім випадків, передбачених п.п. 57.1 1.3 цього пункту), базою для нарахування авансового внеску згідно з абзацами першим та другим цього підпункту є вартість такої виплати, визначена у рішенні про виплату дивідендів, або вартість такої виплати, розрахована відповідно до принципу «витягнутої руки» в операціях, визнаних відповідно до ст. 39 Кодексу контрольованими. Обов’язок з нарахування та сплати авансового внеску з податку за визначеною ст. 136 Кодексу базовою (основною) ставкою покладається на будь-якого емітента корпоративних прав (крім платників єдиного податку), що є резидентом, незалежно від того, чи користується такий емітент пільгами із сплати податку, передбаченими Кодексом, чи у вигляді застосування ставки податку іншої, ніж встановлена ст. 136 Кодексу базова (основна) ставка.
Це положення поширюється також на державні некорпоратизовані, казенні або комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів у розмірі, встановленому органом виконавчої влади, до сфери управління якого належать такі підприємства, відповідно до державного або місцевого бюджету.
Форму Податкової декларації з податку на прибуток підприємств затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1415/27860 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 20.02.2023 № 101) зі змінами та доповненнями (далі – Декларація).
У додатку АВ до рядка 20 АВ Декларації передбачено розрахунок авансового внеску з податку на прибуток підприємств на суму виплачених дивідендів (прирівняних до них платежів), який заповнюють юридичні особи, що виплачували у звітному (податковому) періоді дивіденди (прирівняні до них платежі).
У додатку АВ відображається інформація, зокрема:
у рядку 1.4 – сума виплачених у звітному (податковому) періоді дивідендів (прирівняних до них платежів) (рядок 1), у тому числі частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями відповідно до ст. 111 Закону України «Про управління об’єктами державної власності»;
у рядку 4 – сума перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди. Рядок заповнюється у разі, якщо грошове зобов’язання з податку на прибуток, нараховане за звітний рік або звітні роки, за підсумками якого виплачуються дивіденди, погашене. Якщо дивіденди виплачуються одразу за декілька років, сума перевищення обчислюється за формулою окремо по кожному року та у рядку проставляється сума позитивних значень відповідних перевищень, про що зазначається у примітці 1 додатка;
у рядку 5 – сума дивідендів, з якої має бути сплачено авансовий внесок у звітному (податковому) періоді;
у рядку 6 – сума авансового внеску у зв’язку із виплатою дивідендів (прирівняних до них платежів), що має бути сплачена у звітному (податковому) періоді, яка визначається шляхом множення показника рядка 5 на ставку податку у відсотках, встановлену п. 136.1 ст. 136 Кодексу.
Значення рядка 6 переноситься в рядок 20 АВ Декларації.
З урахуванням зазначеного, платники податку на прибуток підприємств, які у звітному (податковому) періоді нараховували та сплачували дивіденди (у тому числі частину чистого прибутку (доходу) або дивіденди на державну частку), зобов’язані розраховувати авансовий внесок із цього податку, та подавати разом з Декларацією додаток АВ до рядка 20 АВ Декларації.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію
(п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |