X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.04.2024 р. № 2163/ІПК/26-15-24-01-13-12

Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755–VI (зі змінами та доповненнями) (далі – Кодекс), розглянуло звернення на отримання індивідуальної податкової консультації щодо оформлення та наявності у платника єдиного податку 2-ої групи первинних документів, що підтверджують витрати на закупівлю готової продукції (одягу), матеріалу для виготовлення одягу, та в межах компетенції повідомляє.

      Фізична особа – платник єдиного податку 2-ої групи здійснює продаж в магазині та/або через мережу Інтернет одягу, виробленого власноруч та придбаного у різних постачальників.

      Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: чи потрібно мати первинні документи, що підтверджують витрати, в тому числі на закупівлю готової продукції (одягу), матеріалу для виготовлення одягу та продукції, виготовленої власноруч.

     Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.

      Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої - третьої груп передбачено статтею 292 Кодексу. 

     Згідно з п. 292.1 ст. 292 Кодексу, доходом платника єдиного податку фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п.292.3 ст. 292 Кодексу.

      При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

      Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

      Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 Кодексу (п. 292.13  ст. 292 Кодексу).

      Фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів (п. 296.1 ст. 296 Кодексу).

      Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді.

     Звертаємо увагу, що відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 26.11.2020 року № 728 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 19.06.2015 року № 579» з 01 січня 2021 року втрачають чинність форми Книги обліку доходів, Книги обліку доходів і витрат та порядки їх ведення, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579, та скасовано реєстрацію книг у податкових органах.

      При цьому, за бажанням, платники першої – третьої груп єдиного податку можуть продовжувати вести облік доходів у книгах за попередньо визначеними формами.

     Разом з тим, статтею 44 Кодексу визначено вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності, а також документального підтвердження виконання вимог податкового та іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

      Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

      Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 ст. 44 Кодексу.

      Як визначено п. 44.3 ст. 44 кодексу, платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених п. 44.1 ст. 44 Кодексу, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків, але не менше, зокрема, 1095 днів:

 - для інших документів, на які не поширюються вимоги пп. 44.3.1 та 44.3.2 цього пункту (пп. 44.3.3 п. 44.3 ст. 44 Кодексу);

- для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, включаючи дозвільні документи (пп. 44.3.4 п. 44.3 ст. 44 Кодексу).

      Таким чином, фізична особа - платник єдиного податку 2-ої групи зобов’язана вести облік доходів на підставі документів (в тому числі первинних), що підтверджують здійснення нею господарської діяльності, та забезпечити їх зберігання відповідно до вимог чинного законодавства.

      Зауважуємо, що відповідно до пункту 528 підрозділу 10 розділу  ХХ «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом  Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID - 19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій у письмовій формі.

      Крім того,  тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу  ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

      Так, для платників податків і контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім визначених випадків (пп. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

      Відповідно до п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.