Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що має намір відчужити (продати) належне йому на праві власності нерухоме майно – машиномісця
(два та більше) протягом одного звітного (податкового) року. Право власності на машиномісця набуте у (…) році.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:
1. Яка ставка податку застосовуватиметься для оподаткування доходу отриманого при первинному продажі протягом звітного (податкового) року об’єкта нерухомості (машиномісця)?
2. Яка ставка податку застосовуватиметься для оподаткування доходу отриманого при другому та наступних продажах протягом одного і того ж звітного (податкового) року об’єкта нерухомості (машиномісця)?
3. Яка ставка податку та база оподаткування використоватиметьсяу разі зменшення доходу від другого та наступних продажів об’єктів нерухомості протягом звітного (податкового) року на документально підтверджені витрати на їх прибання?
4. Яка ставка податку та база оподаткування використовуватиметься у разі відсутності різниці між сумою доходу від продажу та сумою витрат на придбання об’єкту нерухомості (машиномісця) при другому та наступних продажах протягом звітного (податкового) року?
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 Кодексу (п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна, неподільного об’єкта незавершеного будівництва / майбутнього об’єкта нерухомості, подільного об'єкта незавершеного будівництва та відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, визначено ст. 172 Кодексу.
Відповідно до абзацу першого п. 172.2 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року другого об'єкта нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками
в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, або
від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, підлягає оподаткуванню за ставкою5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу.
Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року третього та наступних об'єктів нерухомості (крім операцій
з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, або від продажу другого та наступних об'єктів нерухомості, не зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, підлягає оподаткуванню за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу,
крім випадків, якщо зазначене у цьому абзаці майно отримано платником податку у спадщину (абзац другий п. 172.2 ст. 172 Кодексу).
При цьому згідно з абзацами п’ятим та сьомим п. 172.2 ст. 172 Кодексу дохід від продажу об'єктів нерухомості, зазначених в абзаці другому
п. 172.2 ст. 172 Кодексу, може бути зменшений на документально підтверджені витрати на придбання об'єкта нерухомості, розташованого на території України.
Під витратами на придбання об'єкта нерухомості розуміються, зокрема:
витрати на придбання об'єкта нерухомості на підставі договору
купівлі-продажу, міни, у тому числі вартість майна, що було передано
як компенсація за такими договорами;
реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються у зв'язку з придбанням (отриманням) прав на об'єкт нерухомості.
Відповідно до абзаців дев’ятого, десятого та одинадцятого п. 172.2 ст. 172 Кодексу розрахунок зменшення доходу від продажу об'єктів нерухомості, неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, подільного об'єкта незавершеного будівництва та від відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, на суми дозволених витрат проводиться платником податку самостійно, а якщо стороною відповідного договору є юридична особа чи самозайнята особа, - такою особою.
При цьому, якщо платник податку скористався правом на зарахування витрат, він зобов'язаний задекларувати доходи від усіх операцій з продажу, міни чи іншого відчуження відповідних об'єктів, здійснених протягом звітного (податкового) року, в тому числі і у разі якщо стороною відповідного договору є юридична особа чи самозайнята особа.
Копії документів, що підтверджують зазначені витрати, надаються разом з податковою декларацією.
Слід зауважити, що дохід від продажу об’єкта нерухомості, неподільного об’єкта незавершеного будівництва / майбутнього об’єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але
не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої модулем електронного визначення оціночної вартості Єдиної бази даних звітів про оцінку, або не нижче ринкової вартості такого об'єкта, визначеної суб'єктом оціночної діяльності (оцінювачем) відповідно до законодавства та зазначеної
у звіті про оцінку, зареєстрованому в Єдиній базі даних звітів про оцінку
(п. 172.3 ст. 172 Кодексу).
Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Враховуючи викладене, якщо платником податку – фізичною особою протягом звітного податкового року здійснюється перший продаж нерухомого майна (машиномісця), яке не зазначено у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, то дохід, отриманий таким платником від цього продажу, оподатковується податком
на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. та військовим збором за ставкою
1,5 відсотка.
Разом з тим, якщо платником податку – фізичною особою протягом звітного податкового року здійснюється другий та наступнй продаж нерухомого майна(машиномісць), яке не зазначено у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, то дохід, отриманий таким платником від таких продажів, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. та військовим збором
за ставкою 1,5 відсотка.При цьому зазначений дохід може бути зменшений
на суму документально підтверджених витрат на придбання вказаних об'єктів нерухомості, зокрема: на підставі договору купівлі-продажу; платежів, що здійсненні у зв'язку з придбанням (отриманням) прав на об'єкт нерухомості.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_____________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультаціядіє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |