X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.04.2024 р. № 2187/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податківє фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків.

Відповідно до абзацу першого п. 69.2 ст. 69 Кодексу у розділі «Облікові дані платника» приватної частини Електронного кабінету платника податків відображаються, зокрема, дані про всі рахунки (…), відкриті у банках та фінансових установах, у тому числі і відкриті для власних потреб.

Платник податків у своєму зверненні просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи враховуються кошти, що надійшли на рахунок, відкритий для власних потреб, до бази оподаткування єдиного податку?

2. Чи відображається рух коштів по рахунках, відкритих для власних потреб, у бухгалтерській та податковій звітності фізичної особи – підприємця?

3. Яким саме чином відображається рух коштів по рахунках, відкритих для власних потреб, у бухгалтерській та податковій звітності фізичної особи – підприємця, у разі якщо це передбачено законодавством?

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать, зокрема, фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 291 Кодексу доходом для фізичної особи – підприємця – є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

При цьому датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

Відповідно до ст. 64 Закону України від 30 червня 2021 року № 1591-ІХ «Про платіжні послуги» (далі – Закон)передбачено відкриття банками та небанківськими надавачами платіжних послуграхунків резидентам України, зокрема, фізичним особам – підприємцям.

Порядок відкриття надавачами платіжних послуг фізичним особам – підприємцямвизначений Інструкцією про порядок відкриття та закриттярахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків,затвердженою постановою Правління Національного банку України від29 липня 2022 року № 162 (далі – Інструкція № 162).

Відповідно до п. 10 розділу I Інструкції № 162 фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.

Згідно з п. 24 розділу І Інструкції № 162 за поточними рахунками, щовідкриваються банками клієнтам – резидентаму національній валюті,здійснюються платіжні операції відповідно до умов договору та вимогзаконодавства України.

За платіжними рахунками, що відкриваються небанківськими надавачамиплатіжних послуг користувачам – резидентаму національній валюті,здійснюються платіжні операції відповідно до умов договору та вимогзаконодавства України з урахуванням особливостей, визначених Законом та вп. 24 розділу І Інструкції № 162.

Відповідно до п. 292.13 ст. 292 Кодексудохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 Кодексу.

Таким чином,доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий від здійснення господарської діяльності та визначений на підставі документів первинного обліку. Тобто, якщо кошти, які надходять на рахунок у банку, відкритий для власних потреб, не пов’язані із здійсненням господарської діяльності платника єдиного податку, то такі кошти не враховуються при обчислення доходу.

Одночасно зауважуємо, що забороняється використовувати поточні, платіжні рахунки фізичних осіб,що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних ізздійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. Запоточними, платіжними рахунками в національній валюті фізичних осіб –резидентівздійснюються платіжні операції відповідно до умов договору тавимог законодавства України, які не пов’язані зі здійсненням підприємницькоїта незалежної професійної діяльності.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.