X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.04.2024 р. № 1942/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань оподаткування операцій з продажу цінних паперів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні банк, вивчаючи чинні норми законодавства в частині оподаткування операцій з цінними паперами зіткнувся із труднощами щодо визначення їх балансової вартості.

Заявник запитує:

Які витрати враховуються при визначення фінансового результату від продажу або іншого відчуження цінних паперів та, відповідно, відображаються по коду рядка 02 додатка ЦП до Декларації з податку на прибуток – у сумі вартості на дату придбання цінних паперів чи їх балансової вартості на дату продажу?

Підпунктом 141.2.3 п. 141.2 ст. 141 Кодексу встановлено, що платники податку окремо визначають загальний фінансовий результат за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

В Додатку ЦП до рядків 4.1.3 ЦП, 4.1.4 ЦП додатка РІ до рядка 03 РІ податкової декларації з податку на прибуток підприємств(далі - Декларація), форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1415/27860, розкривається інформація щодо формування фінансового результату від продажу та інших способів відчуження цінних паперів.

 В рядку 02 Додатку ЦП до Декларації вказуються витрати, пов'язані з придбанням цінних паперів. Інформація про витрати на придбання акцій вказується в рядку 02.1 Додатку ЦП до Декларації.

Згідно із п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст.44 Кодексу.

Таким чином, при визначенні фінансового результату від операцій з цінними паперами витрати в окремому обліку операцій з цінними паперами формуються відповідно до даних бухгалтерського обліку та відображаються у Додатку ЦП до Декларації.

Відповідно до абзацу другого частини першої Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1063/2011 (далі – Положення), Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює державне регулювання ринку цінних паперів.

Згідно із пунктами 161 та 163 частини четвертої Положення,  Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку визначає за погодженням із Міністерством фінансів України, а щодо діяльності банків на ринку цінних паперів - також із Національним банком України, особливості ведення бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами та затверджує норми і правила обліку цінних паперів.

Отже питання щодо визначення банками у бухгалтерському обліку балансової вартості цінних паперів належить до компетенції Національного банку України та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.