X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.04.2024 р. № 1976/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомила, що протягом 2007 року відчужувала об’єкти нерухомого майна. Відповідні договори було оформлено згідно з діючим законодавством та завірено нотаріально. Податки та збори від доходів,отриманихфізичною особою від операцій з відчуження об’єктів нерухомого майна, сплачено в повному обсязі.

У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

Чи виникали зобов’язання з подання декларації про майновий стан та доходи у фізичної особи – продавця, яка відчужувала об’єкти нерухомого майна у 2007 році, якщо відповідні договори посвідчувались нотаріусом, який згідно із законодавством визначався податковим агентом відносно таких операцій?

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб у 2007 році регулювався Законом України від 22 травня 2003 року № 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі – Закон № 889).

Оподаткування операцій з продажу об'єктів нерухомого майнарегулювались ст. 11 Закону № 889.

Відповідно до п. 11.3 ст. 11 Закону № 889 податковим агентом при здійсненні операцій з відчуження об'єктів нерухомого майна, в порядку, передбаченому в ст. 11 Закону № 889, є нотаріус, який посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку сторонами договору.

Порядок визначення оціночної вартості нерухомого майна, що підлягає продажу, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Сума податку самостійно сплачується сторонами (або однією стороною) договору до його нотаріального посвідчення через установи банків у сумі, визначеній податковим агентом.

Нотаріус, який посвідчив договір відчуження об'єкта нерухомості, зобов'язаний надіслати інформацію про такий договір податковому органу за податковою адресою платника податку у строки, встановлені законом для податкового кварталу.

Податковий агент – юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента – юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм Закону № 889.

Податковим агентом, зокрема, є фізична особа, що є суб'єктом підприємницької діяльності чи здійснює незалежну професійну діяльність, яка використовує найману працю інших фізичних осіб, щодо виплати заробітної плати (інших виплат та винагород) таким іншим фізичним особам (п. 1.15 ст. 1 Закону № 889).

Відповідно до п. 17.2 ст. 17 Закону № 889 особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є, зокрема:

а) для оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України – податковий агент;

в) для доходів, що виплачуються на користь платника податку фізичними особами, – такий платник податку.

Статтею 18 Закону № 889 було передбачено порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) (далі – Декларація).

Річна Декларація подавалася платником податку, який зобов'язаний подавати таку декларацію згідно з нормами Закону № 889 або інших законів (п.п. «а» п. 18.1 ст. 18 закону № 889). 

Відповідно до п. 18.2 ст. 18 для цілей Закону № 889 обов'язок платника податку з подання декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи виключно від податкових агентів, зобов'язаних подавати звітність з цього податку у встановленому порядку.

Враховуючи зазначене, оскільки відповідальність за сплату податку несе платник податку і функції стосовно нарахування, утримання та перерахування податку до бюджету фактично виконуються фізичними особами, котрі отримують доходи від операцій з майном, а нотаріуси, як податкові агенти є відповідальними за перевірку сплати відповідної суми податку до бюджету та надання у встановленому порядку інформації до податкового органу, то обов’язок декларувати доходи, отримані від продажу нерухомостівиникав у платника податку.

Слід зауважити, що вказана позиції була зазначена в листі Державної податкової адміністрації України від 19.02.2007 № 3200/7/17-0116.

Таким чином фізична особа, яка отримала дохід від продажу нерухомого майна у 2007 повинна була подати декларацію відповідно норм чинного законодавства, які діяли станом на 01.01.2008 року.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.